0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda21. 4. 20143 minuty

Jak si Stephen Colbert střílí z konzervativní Ameriky

Davida Lettermana nahradí v Late Show mistr nekompromisního a chytrého humoru - viz nový Respekt 17/2014

Stewart a Colbert • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

Brilantní americký satirik Stephen Colbert nedávno získal hodně prestižní job, byť do něj nastoupí až někdy příští rok. Právě on v roce 2015 nahradí v křesle Late Show, jedné z nejúspěšnějších verzí populární televizní noční talk show, jejího dosavadního moderátora Davida Lettermana. 

V novém Respektu 17/2014 najdete pod titulkem Půlnoční provokatér dvojprofil Colbert/Letterman –zde vám jako upoutávku i bonus přinášíme pět ochutnávek z nekompromisního a velmi chytrého Colbertova humoru.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Pro některé narážky je přirozeně nutné znát americké reálie či aktuální debatu, nicméně řada z nich má univerzální srozumitelnost. Jako když při debatě o imigrační politice v americkém parlamentu, kterou začíná náš výběr toho nejlepšího, Colbert řekl: „Můj otec necestoval 4000 mil přes Atlantický oceán, aby viděl tuto zemi zaplavenou imigranty.“

1. Jedna z nejpozoruhodnějších situací, v níž Colbert překračuje hranice komedie a vstupuje do reálného života, nastala,  právě když promluvil v Kongresu o imigrační politice. Připomeňme, že komik nejen ve své show The Colbert Report, ale ani zde nevystupuje za sebe, ale coby svoje konzervativní úzkoprsé alter ego, které sám charakterizuje jako „idiota“.

V českých reáliích by obdobná situace vypadala třeba následovně: sněmovní komise pro národnostní menšiny si pozvala Karla a Egona z České sody, aby promluvili o odsunu Němců. A oni by tam vystoupili nikoliv jako Šteindler s Vávrou, ale prosvištili by si s poslanci slovní zásobu.

https://www.youtube.com/watch?v=HgOEpzSNGng

2. Medvědi jako největší hrozba Ameriky. Vtipné samo o sobě, ale i tenhle fór má další rozměr. Colbertovo jméno se čte bez „T“ - čili jako Col-BEAR. Jinými slovy, Colbert tu v druhém (nebo hned prvním?) plánu opět střílí z konzervativců, kteří jednu z největších hrozeb pro blaho Ameriky vidí právě v něm a jeho show.

https://www.youtube.com/watch?v=cs6r6Ud0GGU

3 Colbert tančí na Daft Punk. Colbert si dává pauzu od politiky (i když si na chvíli zaskočí do kanceláře bývalého amerického ministra zahraniční Henryho Kissingera) a tančí na hitovku Get Lucky od Pharella Williamse a Daft Punk. Hostují hvězdy první velikosti. Od osazenstva seriálu Breaking Bad přes doktora House Hugha Laurieho po Matta Damona. A navíc je půvabné, že to celé vzniklo jako znouzecnost: Daft Punk měli vystoupit v The Colbert Report, ale na poslední chvíli odřekli kvůli MTV.

https://www.youtube.com/watch?v=RRH9Mj39qEQ

4 Colbert versus O´ Reilly. Colbertova inteligence a pohotovost se nejlépe ukazuje, když se střetne tváří v tvář s lidmi, které ve své show paroduje. Z konzervativního křídla americké politiky a společnosti se jich rekrutuje řada, hodně populární je politický komentátor televizní stanice Fox Bill O´Reilly, podle kterého za všechny problémy Spojených států, za všeobecný úpadek, který prý americká společnost prožívá, může – jak už bylo řečeno - právě Colbert.

https://www.youtube.com/watch?v=U7FTF4Oz4dI

5 Nemůže samozřejmě chybět projev, kterým si Stephen Colbert zajistili popkulturní proslulost a komediální nesmrtelnost. Dělat si srandu z nejmocnějšího muže planety z televizního studia zvládne vlastně kdekdo. Střílet si z něj přímo v Bílém domě, když dotyčný sedí metr od vás – to je trochu jiné kafe.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].