Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

ČEZ plánuje strategický tendr na jaderné palivo

Lze očekávat, že se v ostrém boji utká ruský TVEL se svým fakticky jediným konkurentem, americkým Westinghousem

Zásobování jaderným palivem je obrovský a strategický obchod • Autor: Milan Jaroš
Zásobování jaderným palivem je obrovský a strategický obchod • Autor: Milan Jaroš

Elektrárenská společnost ČEZ vypíše s největší pravděpodobností nový miliardový tendr na jaderné palivo pro Temelín. Nebude tak po roce 2020 automaticky pokračovat s dodávkami od ruského výrobce TVEL, jak to umožňuje nyní platný kontrakt. 

„Bylo by dobré, abychom v řádu nejbližších let rozhodli o strategii dalšího zajištění jaderného paliva. Myslím, že určitě uděláme nové výběrové řízení,“ říká generální ředitel ČEZ Daniel Beneš v rozhovoru, který najdete v novém Respektu. Tendr je podle něj nejlepší cesta, jak „otestovat možnosti dodavatelů, jaké mají nové technologie a za jakých podmínek jsou schopni palivo nově nabídnout“.

Beneš nechtěl upřesnit, kdy by případně ČEZ výběrové řízení na palivo vypsal. Je ale jasné, že by to mělo být ještě letos, nejpozději příští rok. Když totiž ČEZ připravoval výběr nynějšího dodavatele od roku 2010, vypsal tendr dokonce už v roce 2004 a smlouvu podepsal v roce 2006. Nelze tedy očekávat, že by při ukončení nynějšího kontraktu s Rusy v roce 2020 mohl s vypsáním soutěže nějak otálet.

Zásobování jaderným palivem je obrovský a strategický obchod, který je navíc i „politicky“ citlivý. Lze totiž očekávat, že se o něj v ostrém boji utká ruský TVEL se svým fakticky jediným konkurentem, americkým Westinghousem. Ten už dal opakovaně najevo, že by měl o dodávky do Česka zájem.

Původně Temelín pro své reaktory ruského typu VVER používal právě nově vyvinuté palivo od Westinghousu, ale Američané v roce 2006 soutěž s tradičním ruským výrobcem článků pro reaktory VVER prohráli. Svoji roli hrál i fakt, že se palivové tyče dodávané Westinghousem kroutily a způsobovaly tak častější výpadky elektrárny. Firma však podle svých slov pokročila ve vývoji a nedávno například porazila Tvel - k velké nelibosti Rusů - coby dosud jediného dodavatele pro atomové zdroje na Ukrajině.

Westinghouse také neoficiálně poukazuje na to, že jeho palivo by zvýšilo bezpečnost dodávek, protože Česko by nebylo závislé jen na Rusku. Starší jaderná elektrárna Dukovany má totiž rovněž zajištěny dodávky od TVELu - a to až do konce životnosti zdroje.

Rozhovor s šéfem ČEZ najdete v Respektu 5/2014, který vychází v pondělí 26. ledna (digitálně je nové číslo dostupné již v neděli po poledni pro čtečky Amazon Kindle nebo iPad/iPhone a v audioverzi).

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].