Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda

České tajné služby odhalily tři ruské špiony

Respekt získal informace o zneškodněné operaci Moskvy, jež měla ohrozit bezpečnost země

Aktuální střet s Ruskem kvůli špionům není novinkou • Autor: Thinkstock.com
Aktuální střet s Ruskem kvůli špionům není novinkou • Autor: Thinkstock.com

České tajné služby zahájily před tři čtvrtě rokem tajnou akci, která vyvrcholila v ostrý diplomatický střet mezi Českem a Ruskem. Jak nyní zjistil Respekt ze zdrojů z vlády, na jejím začátku stál ruský diplomat, kterého zdejší kontrarozvědka identifikovala jako rizikovou osobu dopouštějící se špionáže. Muž nebyl akreditovaný na ruské ambasádě, do Prahy zavítal na přechodnou dobu z jiné země, kde působil. Co přesně dělal, není jasné. Faktem je, že postup zpravodajců vedl k tomu, že agent musel urychleně opustit zemi. 

Nešlo přitom o jediný případ. V dalších týdnech kontrarozvědka odhalila další dva muže, jež ze stejného důvodu špionáže rovněž označila jako nežádoucí. Poté, co tajná služba informovala o svých zjištěních ministerstvo zahraničí, došlo k zamezení jejich pobytu v Česku. Tentokrát se jednalo o jednoho zaměstnance ruské ambasády v Praze a dalšího, který sem mířil na misi.

Vláda nechtěla konflikt veřejně eskalovat (v diplomatických kruzích se to obvykle nedělá), navíc se obávala reciproční reakce Moskvy. Proto nepřistoupila k jejich vyhoštění, ale snažila se problém řešit v tichosti. Diplomatům nebylo prodlouženo vízum, respektive v druhém případě muž nedostal povolení k pobytu v Česku. Ruské ministerstvo zahraničí nicméně odpovědělo stejně razantně. 

Ruská ambasáda v Praze je značně naddimenzovaná. Aktuálně na ní působí 125 zaměstnanců, což je nepoměr k počtu diplomatů z podobně velkých a důležitých zemí.

A to zásahem vůči dvěma českým diplomatům. První pracoval na české ambasádě v Moskvě, druhý tam směřoval. Aniž byli z něčeho obviněni, ruské úřady jim neumožnily pokračování pobytu v Rusku, respektive příjezd do země (rovněž prostřednictvím víz). Černínský palác čte krok jako odvetu za odhalení ruských špionů, ale veřejně ho nechce nijak komentovat. I proto, že dosud nebyli vybráni a schváleni nástupci za dva Čechy působící v Moskvě - a jakékoliv veřejné vyjádření by mohlo zproblematizovat proces jejich akreditace.

Jak v minulosti upozornil server hlidacipes.org, ruská ambasáda v Praze je značně naddimenzovaná. Aktuálně na ní působí 125 zaměstnanců, což je nepoměr k počtu diplomatů z podobně velkých a důležitých zemí, jako je Rusko. Čínské velvyslanectví má 28 diplomatů, americké 70. Kontrarozvědka BIS ve svých výročních zprávách již několik let upozorňuje, že ve značném množství ruských diplomatů se skrývá část špionů. Podle odhadů lidí z bezpečnostní komunity by jich mohlo být kolem třiceti.

Aktuální střet s Ruskem kvůli špionům není novinkou. V roce 2009 došlo k vyhoštění dvou ruských agentů. Vyvrcholil tím jedenáct měsíců trvající souboj Severoatlantické aliance s Ruskem o to, zda se podaří rozbít jeho mezinárodní a dobře organizovanou síť agentů, kteří v členských zemích NATO sbírali klíčové informace pro udržení bezpečnosti a svobody Západu.

Anglická verze článku

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].