Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Agenda

Češi hledají práci aktivněji, ale ne dostatečně

  • Autor: ČTK
• Autor: ČTK

Lednový meziměsíční nárůst nezaměstnanosti byl nejvyšší od vzniku České republiky. Lidí bez práce přibylo za měsíc téměř o jedno procento a jejich počet se blíží 400 tisícům. (Rozložení nezaměstnanosti v jednotlivých okresech ZDE) Dynamika růstu nezaměstnanosti zaskočila všechny analytiky a ti očekávají, že se situace nezlepší ani v následujících měsících. Jaká je tedy situace na trhu práce a mění současná krize chování lidí?

Zaměstnavatelé jsou opatrnější a vybírají si velice pečlivě, koho v následujících měsících přijmou. „Všechny firmy nyní přemýšlí, jak peníze co nejlépe utratit. Firmy budou trpělivější při hledání nových lidí,“ uvedl na semináři o pracovním trhu ředitel veletrhu Jobdays 2009 Markus Klos. Veletrh se bude konat na počátku dubna na pražském Výstavišti a pořadatelé očekávají dvojnásobný zájem veřejnosti než před rokem.

Jiří Halbrštát, marketingový manažer personální agentury Manpower, tvrdí, že na trhu práce jsou v různých oborech značné rozdíly. Stále jsou žádané dělnické profese jako nástrojáři, zámečníci, obráběči kovů, svářeči. Dále to jsou obchodníci a IT specialisté. „Globálně je IT odvětví sice na poklesu, do Česka se však přesouvají některé nadnárodní firmy.“ Jako příklad slouží IMB a AT&T, které si vybraly technologický park v Brně.

A jsou lidé ochotni za prací cestovat? „Dám vám příklad. Na okraji Ústí nad Labem je firma Black and Decker (v Trmicích – pozn. red), která shání pracovníky. Mnozí naši uchazeči na pohovorech tvrdí, že odmítají dojíždět za prací dvacet minut. To by bylo pro Pražáka nepochopitelné,“ řekl Halbršát v rozhovoru pro Respekt.cz. Potvrzuje se tak dlouhodobý trend, že se Češi za prací odmítají stěhovat. (více k tomu článek Respektu Cesta do neznáma )

Je to ale často dáno objektivními příčinami. Například nepružným trhem s byty (k deregulaci čtěte glosu Tomáše Pavlíčka Na byty nám nesahejte), nedostupností jeslí a mateřských škol, nebo dopravní obslužností. "V mnoha regionech má domácnost jen jedno auto. Tím většinou jezdí muž. Pokud by žena chtěla za prací dojíždět, bude mít obrovský problém," všiml si Halbrštát.

Vzhůru do Unie

Že se pohled alespoň mladých lidí mění, potvrdila Respektu.cz Barbora Novotná z agentury EURES, která zprostředkovává poradenství lidem, kteří mají zájem pracovat v některé z 27 zemí Unie. Typický uchazeč o práci v Unii je svobodný člověk do třiceti let, většinou s dobrou znalostí cizích jazyků a zkušeností studia v zahraničí. „Zájem o práci v Unii stoupá. Lidé začínají brát v potaz všechny možnosti,“ všimla si Novotná.

Výjimkou nejsou ani ženatí lidé s dětmi, kteří se chtějí za prací přestěhovat například do Skandinávie. Současný systém EU totiž lidem umožňuje, aby si do země, kde chtějí pracovat, převedli veškeré sociální dávky, včetně dávek v nezaměstnanosti. „Převedení dávek v nezaměstnanosti do jiné země a jejich čerpání tak může trvat tři měsíce,“ uvedl pro Respekt.cz poradce EURESU David Chlupáček.

Agentura disponuje celounijní databází volných pracovních míst. Že se ale situace přiostřuje v celé Unii vyplývá z toho, že za posledních několik měsíců v databázi ubylo šest set tisíc pracovních nabídek. „Nyní jich je v naší databázi devět set tisíc, ještě v září to bylo milion a půl,“ potvrdil Respektu.cz Chlupáček.

Novotná upozornila i na to, že by se pracovní trh pro Čechy měl otevřít od května v Dánsku, v Norsku je rovněž omezení pro nové členské země spíše formální. Také v Německu mohou vysokoškoláci od ledna pracovat prakticky bez omezení. „Je to pouze formalita, pracovní povolení se vysokoškolákům dává prakticky automaticky,“ potvrdil Chlupáček. Navíc po roce práce v Německu může uchazeč z nových členských zemí požádat o místně i časově neomezené pracovní povolení.

Mnoho lidí se ale ze zahraničí vrací. Příkladem je Velká Británie a Irsko, které pocítilo hospodářskou krizi z evropských zemí nejhůře. „Zatímco lidé z ČR se vrací domů, Poláci zaplnili volný pracovní trh právě v Belgii, Dánsku i Norsku,“ připustil Chlupáček menší ochotu Čechů cestovat za prací než je tomu tradičně třeba v Polsku.

Nechcete se stěhovat? Vezmeme cizince

Další možností, jak firmy řeší současnou ekonomickou situaci je využívání outsourcingových služeb. Česká republika je v tomto směru lídrem v regionu, mnohé globální outsourcingové firmy v České republice mají své sídlo. Personální ředitel společnosti Accenture Juraj Vrabko, která se na outsourcing rovněž zaměřuje, potvrdil, že jejich společnost nové lidi stále nabírá. „V poslední době počet kandidátů roste, je zhruba trojnásobný než v minulých měsících. Nyní ale převažuje kvantita nad kvalitou, v první vlně se firmy často zbavují lidí, které nutně nepotřebují.“ Potvrdil, že dobrou pracovní pozici nemají problém naplnit cizinci, zvláště do Prahy není komplikací sehnat uchazeče často z druhé poloviny zeměkoule.

Tento trend potvrdil i Halbrštát. Zdůraznil, že lov na IT specialisty se neomezuje pouze na české uchazeče, pozice v IT oboru dobře zaplňují lidé z Indie, Ukrajiny, Slovenska.

Jak mnozí personalisté a HR manažeři upozorňují, jejichž obor také zažívá nelehké časy, v době krize čeká příležitost na aktivní lidi, kteří jsou na změnu připraveni. Mnozí Češi, ať již z jakýchkoliv pohnutek, by mohli svoji „životní šanci“ propást, pokud budou dlouho váhat.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].