Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Externí hlasy

Hrr na církve

Anticírkevní koalice, jež by zdanila náhrady za ukradený majetek, by zpětně legalizovala komunistický zločin

Církevní restituce • Autor: Karel Cudlín
Církevní restituce • Autor: Karel Cudlín

Petr Nečas odešel z politiky neslavně, provázen hanbou a posměchem. Přesto vejde do historie i velkým činem. Prosazením zákona o církevních restitucích, před nímž dvaadvacet let kličkovaly všechny předchozí vlády. Zákona, který s udivující zarputilostí torpedují sociální demokraté, ačkoliv k tomu nemají jediný věrohodný argument, ať už morální nebo ekonomický. 

Sobotka a jeho lidé opakují, že finanční náhrady ve výši 56 miliard, jež by stát splácel třicet let zhruba po dvou miliardách, jsou přemrštěné. Jak k tomu ale došli? To nikdy nedoložili jakýmikoliv propočty. Zrovna tak není jasné, jak dospěli k částce třinácti miliard, o něž by se finanční náhrady měly snížit.

 Jeden čas ČSSD mluvila o tom, že nelze vyplácet tolik peněz, protože je krize. To už neříká, protože jako vládní strana zdůrazňuje počátky oživení a růstu, s nímž se hodlá chlubit. Dál ale opakuje, že Nečasův kabinet byl k církvím přehnaně štědrý. 

Proti z prstu vycucaným proklamacím politiků, na něž slyší široká veřejnost, stojí výpočty Národohospodářského ústavu, který nikdo nemůže podezírat z modloslužebnictví. V roce 2008 tam spočítali, že komunisty zabavený církevní majetek vynesl státu za šedesát let asi 230 miliard. A církvím za tutéž dobu stát vyplatil šedesát miliard. Čistý „vývar“ pro stát tedy obnáší 170 miliard.

K tomu musíme připočítat i jiné „nehmotné“ přínosy státu. Například z nezištné práce členů řádů rozprášených komunisty, kteří se v ústraní starali o ty nejpostiženější invalidy či děti, jež budovatelé socialismu nechtěli ukazovat na veřejnosti. Již po roce 1989 šla značná část peněz, které církve dostávaly od státu, na charitu a pomoc slabým všeho druhu. Pokud nyní sociální demokraté nově požadují, aby osmdesát procent peněz, jež církve v rámci restitucí dostanou, šlo na charitu, pak nosí sovy do Atén.

Na snímku (zleva) soudkyně Milada Tomková, předseda soudu Pavel Rychetský a soudce-zpravodaj Stanislav Balík. • Autor: ČTK
Na snímku (zleva) soudkyně Milada Tomková, předseda soudu Pavel Rychetský a soudce-zpravodaj Stanislav Balík. • Autor: ČTK

Anticírkevní stratégové z ČSSD už naštěstí uznávají, že snížit náhrady nepůjde změnou platného zákona. Protože jeho součástí jsou závazné smlouvy vlády s jednotlivými církvemi. A vláda by je musela jednostranně vypovědět. K takovému projevu právního nihilismu snad Sobotkova vláda nedospěje. Alena Gajdůšková teď přichází s jinou taktikou. Vyhrožuje církvím, že pokud nepřistoupí na snížení náhrad, poslanecká sněmovna by mohla přijmout zákon o jejich zdanění. Samozřejmě, stát může uvalit daň na cokoliv a v jakékoliv výši.

Něco jiného je ale zvýšit daň z výnosů hazardu a něco úplně jiného je ještě si uloupnout kus z komunistického lupu, který stát na základě zákona posvěceného Ústavním soudem vrací poškozeným. To všechno za situace, kdy stát postupně přestane přispívat na činnost církvím. Jak podotýká kardinál Dominik Duka: Pokud by stát jakýmkoliv způsobem snižoval finanční náhrady a zároveň přestal financovat církve, potom by „novodobá levice uvažovala méně spravedlivě než komunistický režim v padesátých letech“.

To je možná trochu přemrštěná formulace, nicméně platí jedno. Pokud by se v parlamentu skutečně utvořila anticírkevní koalice z poslanců sociálních demokratů, hnutí ANO, komunistů a Úsvitu, která by zdanila náhrady za ukradený majetek, vlastně by tak zpětně legalizovala komunistický zločin. Jak dlouho by v takové vládě mohli sedět lidovci?

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].