Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Editorial, Redakce

Slunce v duši

Je fascinující, co s psychikou dokáže udělat slunce. Po týdnech a měsících šera a zimy (zřejmě už jsme dost rozmazlení, protože předchozí generace zažívaly delší a krušnější mrazy) je najednou všechno radostnější. Jasně z toho plyne, že jsme náchylní k přebírání vnějších vjemů do svých pocitů, někdy nás dokonce ovládají.

Jsou různé cesty, jak se bránit podlehnutí těmto procesům. Kolega Tomáš Lindner nedávno na našich internetových stránkách napsal sloupek (viz http://respekt.cz/periferie), kde připomněl článek z německého týdeníku Die Zeit o zahálce. Týdeník totiž psal o výzkumu, který prokázal, jak důležitý je krátký odpočinek v práci. Kolega Lindner článek shrnul následovně: „Vyplývá z něj nevšední ponaučení: buďme trochu línější, nedělejme tolik věcí najednou, naučme se soustředit na jednu činnost a vychutnávat si nicnedělání, naše mysl to potřebuje.“

Erik Tabery • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Erik Tabery • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

S tím souvisí i téma meditace, tedy schopnost najít si v životním shonu čas zastavit se a plně se věnovat sám sobě, své mysli a své energii. Je to však stále těžší, protože žijeme v době, kdy se vše zrychluje a mnohdy se zdá, že není ze stresu úniku, protože když nás nechytne v práci, může se to podařit prostřednictvím e-mailu, internetu či mobilu. Zatímco dříve se lidé nebyli schopni propojit telefonicky i několik dní, dnes panikaříme už po pár minutách, kdy nám volaný nezvedá mobil.

Meditace je pro mnohé cesta, jak si přes to všechno udržet vnitřní klid. A právě o tom na str. 42–47 píše Petr Třešňák. „Cítím se uvolněný, neovládají mě tolik emoce a stres,“ popisuje Safar v článku změnu, kterou mu meditace přinesla. „Ztratil jsem strach z toho, co bude, třeba kde vezmu peníze na výplaty. Prostě beru život tak, jak přichází. Tady a teď.“

Ani s meditací to ale není tak snadné, jak by se mohlo zdát. Zaprvé je těžké najít v sobě otevřenost pro meditování (co si budeme povídat, skepse je tu dost silná) a u některých lidí může problémy spíše prohloubit.

Závěrem bych vás rád informoval, že náš tým posílila redaktorka Hana Čápová, která přichází z Lidových novin.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, inspirativní čtení vám přeje

ERIK TABERY

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].