Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Denní menu, Společnost

Zvířata se mění v sovy, aby se vyhnula lidem

Autor: Globe Media /  Reuters
Autor: Globe Media / Reuters

Každý trochu introvertnější obyvatel velkoměsta pro to bude mít jistě velké pochopení. Jak vyplynulo ze studie skupiny vědců z Kalifornské univerzity v Berkeley publikované nedávno v časopise Science, zvířata na celém světě stále více přesouvají svoje aktivity do nočních hodin. Výzkumníci změny v jejich chování vysvětlují jako reakci na lidskou přítomnost. I zdánlivě neškodné činnosti jako trempování či pěší turistika totiž zanechávají v krajině stopy a ovlivňují chování živočichů víc, než se myslelo.

Změna rytmu sice řadě zvířat nejspíš krátkodobě vyhovuje, vědci se však obávají potenciálních dopadů, které tyto novinky budou mít na celý ekosystém a jež si zatím ani nedokážeme představit. Již starší výzkumy prokázaly, že zejména savci reagují na přítomnost lidí třeba tím, že se buď méně pohybují přírodou, případně se stěhují do odlehlejších končin nebo méně času a energie věnují shánění potravy. A tyto změny pro ně znamenají stres.

„Sovami“ se stávají zvířata po celém světě, ať už jde o lvy v Tanzánii, brazilské vydry, kojoty žijící v Kalifornii, divočáky v Polsku nebo tygry v Nepálu. Kalifornští vědci totiž v tzv. metastudii zkoumali celkem 76 výzkumů týkajících se dvaašedesáti druhů (zejména savců těžších než jeden kilogram) a podobné tendence zaznamenali všude na světě, ve všech typech krajiny i podnebí.

Výzkum je unikátní a nový právě obsáhlostí shromážděných dat. „Je to trochu děsivé,“ říká německá ekoložka Marlee Tucker z Goetheho univerzity ve Frankfurtu, která na studii spolupracovala. „Ovlivňujeme životy zvířat i činnostmi, u nichž máme za to, že na ně žádný vliv nemají.“

Jeden z autorů studie však upozorňuje, že to zároveň může znamenat cestu, jak spolu lidé a zvířata budou moci na přelidněné a stále urbanizovanější planetě lépe koexistovat. „Možná tato nová situace nebude ideální pro ochranu divoké přírody, ale může se stát, že právě takto budou moci zvířata přežít a prospívat ve světě, který je čím dál víc obsazen lidmi,“ řekl Neil Carter americké rozhlasové stanici NPR.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].