čtvrtek 13. 10. 2016

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Hygienické produkty určené ženám stojí více než podobné výrobky určené mužům. Kromě toho, že ženy jsou průměrně finančně hodnoceny přibližně sedmdesáti devíti procenty platu mužů, připlácejí si tedy také za produkty denní potřeby. Například jednorázové holicí strojky pro ženy stojí více než ty samé pro muže. Jediné, v čem se liší, je barva. Stejné je to u deodorantů.

Jak píše web Quartz, tato nerovnost „růžové daně“ se nelíbila Jolie Alony, majitelce newyorské lékárny Thompson Chemists. V jejím obchodě jsou tak muži „zdaněni“ sedmi procenty z ceny výrobku, zatímco ženy daň platit nemusí. „Jen málo lidí ví, že ženy platí mnohem víc,“ vysvětluje svůj krok Alony a připomíná dále, že „existují i daně na tampóny a další produkty pro ženy. Muži nic takového platit nemusí“.

Reklama
Reklama

V rámci diskuse o „genderových cenách“ se totiž začíná mluvit právě o daních za tampony a vložky – jen jedenáct států USA podle serveru Quartz tyto produkty osvobodilo od daně s tím, že se jedná o předměty základní potřeby.  Nedáno zrušila „tamponovou daň“ Kanada a stále víc amerických zákonodárců lobuje, aby totéž udělaly USA.

I tady je však zatím aktivita na jednotlivcích a firmách. Minulý víkend oznámil snižování cen u všech ženských produktů internetový obchod Boxed.com. Zjistil, že ženy platí průměrně o sto osm procent více za holicí strojek, o deset procent více za sprchový gel a o osm procent více za deodorant. „Chceme napravit tyto nerovnosti, přestože nám to sníží zisk. Doufáme, že tato malá změna bude katalyzátorem velkého vítězství rovnosti,“ řekla magazínu Time ředitelka Boxed Chieh Huang.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Pravděpodobný člen ISIS maskovaný za uprchlíka proklouzl z obklíčení a utekl elitním německým policistům, ale zadrželi ho jeho syrští krajané, spoutali ho a předali policii. Mohl to být pozitivní příběh o tom, jak příkladně se Syřané chovají ve své hostitelské zemi, na který všichni čekali – pak se ale vše zkomplikovalo. Kauzou Džábira Bakra, dvaadvacetiletého Syřana, jehož život skončil ve středu večer sebevraždou ve vězeňské cele, nyní žije celé Německo.

Jednadvacetiletý Džábir Bakr přišel do Německa jako uprchlík ze Sýrie v roce 2015 a dostal tu azyl. Letos se dostal do hledáčku tajných služeb kvůli napojení na buňky Islámského státu. Policisté sledovali jeho pohyb a chování a došli k tomu, že Bakr zřejmě chystá teroristický útok. Minulou sobotu se proto německá zásahovka chystala vzít jeho byt útokem. Při zátahu na sídlišti v Chemnitzu ale Bakr policistům utekl a zmizel.

Reklama
Reklama

Nasedl na vlak a odjel do Lipska. Tady se chystal přenocovat u svých syrských krajanů. Ti ale pochopili, že jde o teroristu na útěku, spoutali ho a v noci na pondělí ho předali německé policii. V pondělí se Bakr ocitl ve vězení v Lipsku.

Německo terorismus
Džábir Bakr • Autor: REUTERS

Syrská komunita i německá média oslavovala zadržení Bakra jinými přistěhovalci jako úspěch. „Znamená to pro nás hodně. Můžeme tím dokázat, že takoví nejsme všichni, on je výjimka, my jsme většina. A snad to všem ukazuje, že jsme proti terorismu a chceme ochránit společnost, která toho pro nás tolik udělala,“ řekl serveru Spiegel Online Monis Bukhari, který je něco jako hlavní lobbyista syrských uprchlíků v Německu.

Bukhari je správcem facebookové stránky Syrský dům v Německu, která má 153 tisíc členů. Právě tady Syřané diskutují o své situaci – a také o možných teroristech. A Bakr teroristou byl, jak potvrdila razie v jeho bytě, při níž policisté našli jeden a půl kilogramu výbušniny. Cílem mělo být berlínské letiště.

Vypadalo to na šťastný konec, kdyby příběh skončil tady. Jenže Bakr prý vypověděl, že tři muži, kteří ho zadrželi a spoutali, o plánovaném útoku věděli, byli tedy spolupachateli. Podle německých médií jsou na svobodě a podezřelí zatím nejsou. Další událost, která zcela zastínila pozitivní příběh o spolupráci, pak přišla ve středu večer, kdy se Bakr ve své cele oběsil pomocí košile, kterou omotal kolem mříže. Z příběhu o angažovaných Syřanech se rázem stal příběh o neschopné saské vězeňské službě – a také policii.

Bakra prý zpočátku chodili do cely kontrolovat každou čtvrthodinu. Po návštěvě psycholožky, která konstatovala, že vězeň nemá sebevražedné sklony, chodila kontrola už jen každou půlhodinu. Jak mohla psycholožka říci něco takového o muži, který měl pravděpodobně v úmyslu vyhodit sám sebe do povětří? A který navíc předtím v cele zničil elektrické zásuvky a rozbil lampu?

Další kritika dopadla na saskou policii. Obyvatelé domu na sídlišti v Chemnitzu, v němž Bakr žil, popisují policejní sledování jako velmi nápadné. Na trávníku před panelákem prý stálo policejní auto, kolem domu chodili muži a dům si fotografovali. Bakr tím dostal podezření, že je sledován, a ještě před zásahem z bytu utekl. Proklouzl obklíčením a zmizel policistům, kteří měli na sobě 35 kilogramů vážící vesty, píše Spiegel Online. Následně po něm pátraly stovky mužů, Bakr přesto dokázal odjet vlakem do jiného města, pozastavují se nad akcí kritici.

A jak je možné, že Bakr mohl během svého pobytu v Německu několikrát cestovat do Turecka, kam je potřeba vízum? Sebastian Gemkow, saský ministr spravedlnosti, je připraven přijmout odpovědnost, skončit prý ale nehodlá. Bakrova smrt však může mít ještě mnohem dalekosáhlejší následky. Nebude už možné ho vyslechnout – a tedy zjistit, jestli se v jiné části země mezitím dál nechystá útok na berlínské letiště.