0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu13. 10. 20162 minuty

Ženy platí víc za holicí strojky a deodoranty. Newyorská lékárnice růžovou daň napravuje

Autor: sam535/Reddit

Hygienické produkty určené ženám stojí více než podobné výrobky určené mužům. Kromě toho, že ženy jsou průměrně finančně hodnoceny přibližně sedmdesáti devíti procenty platu mužů, připlácejí si tedy také za produkty denní potřeby. Například jednorázové holicí strojky pro ženy stojí více než ty samé pro muže. Jediné, v čem se liší, je barva. Stejné je to u deodorantů.

Jak píše web Quartz, tato nerovnost „růžové daně“ se nelíbila Jolie Alony, majitelce newyorské lékárny Thompson Chemists. V jejím obchodě jsou tak muži „zdaněni“ sedmi procenty z ceny výrobku, zatímco ženy daň platit nemusí. „Jen málo lidí ví, že ženy platí mnohem víc,“ vysvětluje svůj krok Alony a připomíná dále, že „existují i daně na tampóny a další produkty pro ženy. Muži nic takového platit nemusí“.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

V rámci diskuse o „genderových cenách“ se totiž začíná mluvit právě o daních za tampony a vložky – jen jedenáct států USA podle serveru Quartz tyto produkty osvobodilo od daně s tím, že se jedná o předměty základní potřeby.  Nedáno zrušila „tamponovou daň“ Kanada a stále víc amerických zákonodárců lobuje, aby totéž udělaly USA.

I tady je však zatím aktivita na jednotlivcích a firmách. Minulý víkend oznámil snižování cen u všech ženských produktů internetový obchod Boxed.com. Zjistil, že ženy platí průměrně o sto osm procent více za holicí strojek, o deset procent více za sprchový gel a o osm procent více za deodorant. „Chceme napravit tyto nerovnosti, přestože nám to sníží zisk. Doufáme, že tato malá změna bude katalyzátorem velkého vítězství rovnosti,“ řekla magazínu Time ředitelka Boxed Chieh Huang.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].