Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Výrok dne: Vy nechcete svého nejlepšího předsedu? ptá se Paroubek ČSSD

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Český veřejný prostor v minulých dnech zaplnila zpráva, že se bývalý předseda vlády Jiří Paroubek vrací mezi své někdejší přátele a přítelkyně, tedy mezi sociální demokraty. O tomto kroku referovala snad téměř všechna média, podle databáze Newton Media se během víkendových dnů psalo o možné akvizici celkem 126krát. Což asi sociální demokraty nadšením úplně nenaplnilo - vzhledem k tomu, že se tak stalo během víkendu, kdy strana představila nového volebního lídra a také předvolební program.

Otázce návratu ztraceného člena se nevyhnuli ani volební lídři do podzimního sněmovního klání - tedy ten bývalý a nově nastoupivší. Lubomír Zaorálek byl hostem Partie TV Prima, kde o Jiřím Paroubkovi byla řeč (v pondělí v pořadu Rozstřel na iDNES pak na adresu Paroubka řekl, že zřejmě nejsou na stejné mentální vlně).

O možném návratu mluvil také v Otázkách Václava Moravce premiér Sobotka: „Problém Jiřího Paroubka je, že odešel ze sociální demokracie sám, a ačkoli nebyl žádný tlak, aby ČSSD opustil, založil si konkurenční politický subjekt. S tím subjektem neuspěl, to bylo do značné míry fiasko (…) a na to stanovy myslí. Když člen ze strany odejde, není politicky aktivní, a pak se chce vrátit, je to velmi jednoduchá věc. V okamžiku kdy odejde a je politicky aktivní proti vlastní bývalé straně, tak logicky stanovy kladou přísnější nároky.“

Jak to tedy je? Stanovy ČSSD povolují obnovení dříve zrušeného členství, pokud uchazeč získá nadpoloviční většinu hlasů v místní organizaci ČSSD, kde byl členem ke dni svého vystoupení ze strany. Podle čl. 8, odst. 11., má uchazeč, který v době zrušení svého členství působil v jiné politické straně či byl jejich kandidátem ve volbách, obnovení členství vskutku složitější a „musí se hnát výš, až na kraj“. Viz snímek.

Strana LEV 21 v čele s Jiřím Paroubkem do voleb kandidovala celkem čtyřikrát. Např. ve volbách do Poslanecké sněmovny 2013, kdy však získala však pouze 0,07 % hlasů, což bylo dokonce méně než zisk Koruny České, tedy monarchistické strany. Sluší se dodat, že Paroubek (zřejmě již v očekávání propadáku) nakonec sám vůbec nekandidoval.

Návrat Jiřího Paroubka tak na pořadu dne není. Stanovy skutečně myslí na situaci, kdy člen strany odejde a pomáhá jiné straně. Paroubek sám sebe pro Lidovky.cz označil za nejúspěšnějšího předsedu strany za 140 let – tedy za celou dobu existence ČSSD.

Zda bude mít (nejen) pražská ČSSD zájem vzít zpět člověka, který v posledních měsících poutá pozornost spíše cvičením na serveru Playtvak.cz, je otázkou vývoje. Nicméně je třeba uvést, že návrat Jiřího Paroubka, který dokázal v roce 2006 vytáhnout stranu z ničeho až na volební výsledek 33 procent, vskutku není hotov - jak na sociálních sítích a v médiích rezonovalo o víkendu.

Autory textu jsou Josefína Kurfürstová, Kristýna Šopfová a Jan Tvrdoň

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].