Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Vynálezce: Novinářku na palubě mé ponorky zabil poklop

Peter Madsen
Peter Madsen

Dánský vynálezce Peter Madsen poprvé stanul před soudem, aby vypovídal, jak zemřela na palubě jeho ponorky Nautilus slavná švédská novinářka Kim Wall. A bylo to také poprvé, kdy tedy veřejně zazněla jeho verze případu, v němž je zatím obviněn ze zabití.

Vyšlo tak najevo, že podle Madsena žurnalistku zabil těžký poklop od ponorky, který se nečekaně zavřel ve chvíli, kdy zároveň ztratila stabilitu, a byla tak na místě mrtvá, přičemž „v ponorce byla obrovská kaluž krve“. „Bylo mi z toho tak úzko, že jsem ji nejprve pohřbil do moře a pak jsem přemýšlel o sebevraždě. Nakonec jsem se ale chtěl rozloučit se svou ženou a kočkami,“ řekl Madsen u soudu podle listu Jylland Posten.

Problematickou částí případu je ovšem z tohoto pohledu fakt, že tělo Kim Wall bylo nalezeno bez hlavy a končetin, jež byly od těla podle všeho odděleny nějakým nástrojem. Vynálezce však u soudu řekl, že o tom nic neví: tělo Kim Wall se prý pokusil „pohřbít v celku“. Rovněž si nepamatuje, proč se jeho ponorka potopila, ani to, co dělal bezprostředně poté, kdy Wall zemřela.

Dále tvrdí, že na palubě ani neměl nic, čím by mohl tělo takto znetvořit.  A že jedinou podobnou věcí, kterou vlastní, je motorová pila; tu měl ovšem podle svých slov v dílně. Policie na to však reagovala, že tento nástroj zde nenašla, ale nebyl ani na Nautilu. V ponorce se naopak našly kalhotky, punčochy a tenisky a zbytky oblečení Kim Wall, což by mohlo odkazovat na pokus o znásilnění. V souvislosti se sexuálním motivem podle britského deníku Guardian zazněla u soudu svědectví o Madsenově sexuálním životě. Policie měla i novou informaci z pitvy, ale odmítla ji publikovat.

Soud především rozhodoval, zda bude Madsenův čin překvalifikován a zda ještě trvají důvody vazby. K obvinění z vraždy zatím nedošlo, ale vazba byla prodloužena o čtyři týdny do 3. října - a během ní podle soudkyně zřejmě k překvalifikování na vraždu dojde, jak informoval Guardian. Do té doby chce policie každopádně získat vzorky jeho DNA a podrobit ho také psychologickému testu, který by měl určit, zda je mentálně způsobilý. Madsen už dříve tuto zkoušku odmítl, ale s rozhodnutím soudu nemá nyní na výběr.

"Policie chce zjistit, jestli byl Madsen v době, kdy byla Kim Wall zabita, mentálně stabilní, nebo mohl být pod vlivem nějakých látek. Dalším důvodem zkoušky je i to, že žalobce neví, nakolik je Madsen nebezpečný mimo vazbu,“ píše dánský deník.

O smrti švédské novinářky Kim Wall, jejíž tělo bylo nalezeno zohavené 23. března na břehu u Kodaně, psala média po celém světě. Madsen sestrojil vlastní ponorku Nautilus a v poslední době se snažil rozjet dánský amatérský vesmírný program. Podle policie potopil Madsen 40tunové plavidlo jen hodiny poté, co 11. srpna začalo pátrání po Kim Wall. Sám byl vyzvednut z vod mezi Dánskem a Švédskem.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].