Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Vyšetřování smrti slavné novinářky pokračuje. Policie hledá důkazy pro vraždu

Slavné žurnalistce se stala osudnou návštěva ponorky dánského vynálezce Madsena

Peter Madsen
Peter Madsen

Většina světových médií ten případ popisuje jako „severskou krimi story“ podobnou tomu, co si čtenáři mohou přečíst od Jo Nesboa. A místní žurnalisté to vlastně chápou. „Je to samozřejmě lákavé, tohle se ve Skandinávii běžně nestává. Zdejší spisovatelé přitom takové příběhy píší, jsme tím proslulí. Když se nedávno ztratila žena na Islandu, a pak se zjistilo, že byla zavražděna, taky se o tom psalo jako o severské krimi,“ říká Sofie Klausen, která případ mrtvé novinářky Kim Wall popisuje v dánském Politiken.

„Atraktivních prvků“ je tu opravdu hodně. Jde o slavnou reportérku, která se neztratila v severní Koreji, a nemohla tedy mít problém v bezpečném Dánsku, jak podotýkají mnohé texty. Navíc se jí se stala osudnou návštěva ponorky známého dánského vynálezce a její tělo bylo posléze nalezeno zohavené, bez hlavy i končetin.

Wall psala pro Guardian, The New York Times i další slavná média. Texty posílala z Ugandy, Konga a mnoha dalších zemí. Její poslední článek je z letošního února a popisuje v něm čínský nový rok očima mladých Číňanů. Na dánskou ponorku se vypravila, aby vyzpovídala Petera Madsena, který vyrobil největší soukromé podvodní plavidlo – Nautilus. To se psal 10. srpen. Její přítel toho večera nahlásil, že se nevrátila domů, a její tělo bylo nalezeno 20. srpna poblíž Kodaně projíždějícím turistou.

Peter Madsen na začátku vyšetřování -  v době, kdy byla Wall oficiálně jen nezvěstná – tvrdil, že z plavidla odešla v pořádku a že o ní nic neví od doby, co ji vysadil na břehu v Kodani. Ve chvíli, kdy vyšlo najevo, že se ponorka potopila, změnil názor a policii řekl, že Kim Wall zemřela během nehody na plavidle a její tělo spadlo do moře. „Sice je podezřelé, jakým způsobem změnil výpověď a že smrt Kim Wall nenahlásil. Na druhou stranu, to je u podezřelých běžné. Pořád to není přímý důkaz na vraždu,“ říká Jens Møller z kodaňské policie s tím, že je Madsen stále obviněn ze zabití.

Ponorka Nautilus, místo činu? • Autor: AFP, Profimedia
Ponorka Nautilus, místo činu? • Autor: AFP, Profimedia

Faktem podle policisty je, že k incidentu skutečně došlo. Poškozená ponorka byla hlášena v pátek 11. srpna poblíž města Køge, jižně od Kodaně. Podle záchranářů se Madsen vyprostil a vyskočil z plavidla ve chvíli, kdy bylo jasné, že se plavidlo potápí. „Incident se tedy stal, ale ani to nic nedokazuje. Musíme dokázat, jestli vznikl proto, že se Wall bránila, a poškodila tak celé plavidlo, nebo jestli je to opravdu tak, jak říká Madsen,“ komentuje incident Møller.

Policie se přiklání k verzi, že Madsen potopil ponorku záměrně, aby zničil důkazy, které by jinak mohly snadno „vyplout na povrch“. Podle detektiva hraje zásadní roli fakt, že tělo Kim Wall bylo odděleno od hlavy a zmrzačeno takovým způsobem, že k identifikaci, že šlo skutečně o švédskou novinářku, musely napomoct testy DNA. Kromě hlavy byly odděleny i končetiny. V těle byly navíc nalezeny kusy železa: policie se domnívá, že proto, aby se tělo potopilo a brutální čin nevyšel najevo. „Pitva ukázala, že jde o řezné rány, které nebyly samovolné a musel je udělat člověk,“ říká Møller. Na trupu ovšem nejsou Madsenovy otisky prstů.

Objevilo se také nové svědectví, že Kim Wall byla viděna na palubě ponorky ještě s někým třetím. Údajně jde ovšem o muže z přístavu - a mohl to být tedy kdokoliv od kontroly před vyplutím po posádku sousední lodi. Policie z toho  zatím nevyvozuje zásadní nové hypotézy; už proto, že není jisté, zda dotyčný zůstal na palubě, nebo plavidlo opustil. Policie případ stále vyšetřuje a kromě prověřování tohoto svědectví se snaží najít oblečení novinářky. O dalším postupu se rozhodne 5. září – včetně toho, zda požádá o prodloužení jeho vazby a překvalifikuje obvinění na vraždu.

Kim Wall • Autor: AFP, Profimedia
Kim Wall • Autor: AFP, Profimedia

Peter Madsen je dánský vynálezce a podnikatel. Zatím se nejvíc proslavil právě největší soukromou ponorkou Nautilus, kterou postavil se skupinou dobrovolníků roku 2008; o šest let později rada této organizace rozhodla, že vlastnictví připadne Madsenovi. Kromě ponorek ho zajímá výzkum vesmíru – založil program Rocket Madsen Space Lab a pracuje na vývoji rakety, která by mu pomohla stát se prvním „amatérským kosmonautem na světě“.

To vše popisuje coby blogger v dánském online magazínu Inženýři. V posledním příspěvku informuje, jak se pokouší získat licenci k letu rakety. Loni již absolvoval několik zkušebních startů. Po odhalení policie byl však hvězdný program přerušen. Guardian o něm mluví jako o „ambiciózním vynálezci a umělci, který pracuje na amatérském vesmírném programu, ale zajímá se i o cesty do hlubin“.

Kolem případu se pochopitelně objevují nejrůznější spekulace. Dánský bulvární magazín Ekstra Bladet píše, že se Madsen a Wall znali, nebo dokonce byli milenci. Web BT zase uvádí, že Madsen měl trpět jakousi kombinací sadismu a fetišismu. Policie zatím všechny teorie tisku vyvrací: tělo bylo sice značně poškozené, ale při pitvě se nenašly stopy sexuálního násilí.

Policie hledá další části těla • Autor: Profimedia, TEMP EPA
Policie hledá další části těla • Autor: Profimedia, TEMP EPA

Kromě dohadů se zemí šíří i vtipy na toto kontroverzní téma, především na síti Reddit, která je v Dánsku velmi populární. Jeden z nejčastějších pracuje po vzoru zahraničí se zmíněnou severskou krimi: „Trailer ke 4. sérii Mostu už vyšel, těšíme se, guerrila marketing není potřeba.“ Další vtipy narážejí na to, že do sebe Švédové a Dánové často a rádi pošťuchují.  Média mají ovšem i zásadnější vysvětlení, proč si Seveřané z případu dělají legraci.„V druhé nejbezpečnější zemi světa je těžké si připustit, že tu dojde k něčemu tak brutálnímu, zejména u někoho, kdo je veřejně známý. A Dánové se s tím vyrovnávají po svém.“

Právě ve středu prohledala policie i Madsenovu první ponorku, s níž brázdil vody na sever od ostrova Sjelland, na kterém leží i Kodaň. O ponorce Freja, kterou pojmenoval podle severské bohyně plodnosti, napsal i knihu. V ní zrekapituloval, jak se k téhle činnosti vlastně dostal a jak se staví ponorka „z ničeho“. Kniha nebyla příliš úspěšná a sám Madsen přiznával, že se příliš nevěnoval její propagaci. To se teď ovšem změnilo, jak poznamenává další z cynických vtipů.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].