Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Volkswagen zaplatí miliardu eur jako pokutu za dieselgate

Autor: Profimedia.cz
Autor: Profimedia.cz

Automobilka Volkswagen zaplatí v Německu miliardu eur jako pokutu za podvádění s dieselovými motory. Její výši stanovil úřad státního žalobce v rámci trestního řízení, pro automobilku jde o zatím největší trest na evropské půdě za tři roky, kdy aféra dieselgate běží.

„Volkswagen akceptuje pokutu a tím i přijímá odpovědnost,“ uvedla automobilka ve středečním prohlášení, kde o procesu informovala. „Intenzivně pracujeme na tom, abychom se vypořádali s naší minulostí,“ doplnil podle agentury Bloomberg šéf firmy Herbert Diess.

Vyšetřování oficiálně stvrzuje to, co se o celé kauze už dávno ví – že k motorům byl připojen ilegální software, který maskoval skutečné emise, a tím uváděl zákazníky v omyl. Celý koncern Volkswagen vypustil do světa 10,7 milionu takových aut. Problém se týkal i některých naftových motorů pro Škodu Auto.

Bloomberg připomíná, že Volkswagen čelí kvůli dieselgate vyšetřování nebo právním postihům v 55 zemích. A miliardová pokuta nemusí být posledním dějstvím ani v Německu. Platba je výsledkem kriminálního vyšetřování v městě Braunschweig, kam centrála firmy v nedalekém Wolfsburgu územně spadá. Přiznání viny a zaplacení pokuty v tomto řízení ale nic nemění na tom, že Volkswagen čelí civilním procesům o náhradu škody ze strany akcionářů. Proti jednotlivým značkám se vedou další procesy: Audi se takto zpovídá v Mnichově a Porsche ve Stuttgartu.

Celý případ má navíc po třech letech mnohem fatálnější důsledky, než je finanční újma pro Volkswagen. Fixlování se softwarem globálně podkopalo důvěru zákazníků v dieselové motory, některá německá města se kvůli vyšším než uváděným emisím dostala u soudů pod tlak, aby diesely vykázala z měst. Případ je také nepříjemnou ranou pro dřívější neochvějnou pověst německého autoprůmyslu. Minulý týden se potvrdilo, že s emisemi se fixlovalo také v Mercedesu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].