úterý 30. 5. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Nikde na světě nejezdí tolik aut jako v USA. Podle oficiálních statistik jich mají Američané přihlášeno přes čtvrt miliardy a bylo pravidlem, že toto číslo vždy zvolna rostlo. Jenže s tím je konec. I když Amerika bohatne, prodej aut v USA jde od začátku roku dolů. V dubnu nastal už čtvrtý pokles v řadě - a když se spočítají jen osobní auta, tedy bez nejrůznějších pick-upů a terénních vozů, prodeje jsou letos o 11 procent nižší než loni.

Důvody? Jeden z nich – a dost možná ten nejdůležitější – popisuje agentura Reuters. Každý čtvrtý dospělý Američan v posledním roce prodal auto a většina z nich si hned koupila nové. Ale devět procent, což je na Spojené státy nebývalé číslo, se zařídilo jinak.

Reklama
Reklama

Třeba jako Wally Nowinski z Michiganu, jímž článek začíná. Když vyrůstal v Michiganu, epicentru amerického autoprůmyslu, měl svoje vlastní auto od šestnácti. Jenže teď žije druhým rokem v New Yorku a už rok žádný vůz nemá. „Máma nevěřila, že bych to mohl zvládnout. Tipovala, že si nové auto pořídím do půl roku,“ svěřil se Wally reportérům Reuters. Místo vlastního auta ale dnes jezdí hlavně Uberem a spočítal si, že měsíční rozpočet na auto v jeho případě klesl z 820 na 250 dolarů.

Jistě tu může hrát roli i vztah k životnímu prostředí a odlišný způsob života, ale právě rozmach moderních taxíků typu Uber nebo Lyft bude nejspíš hlavní příčinou, proč zájem o vlastní auto tak klesá. Nejenže devět procent lidí, kteří auto prodali, žádné další nekoupili. Dalších devět procent chce udělat totéž v následujícím roce, píše Reuters na základě sociologického průzkumu sdíleného s agenturou Ipsos. Průzkum dále ukázal, že dva z pěti Američanů už služby typu Uber vyzkoušeli a 27 procent je využívá několikrát týdně.

Grafy k situaci v USA najdete zde nebo zde. V Česku zatím nic podobného vypozorovat nejde – prodej osobních aut tu letos od ledna do dubna naopak stoupl proti loňsku skoro o 10 procent.

https://www.youtube.com/watch?v=8GxDHXZ8Yw8

Reklama
Reklama
Reklama
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Trumpova cesta do zámoří nepřestává rezonovat - zvláště poté, co ji začala Angela Merkel komentovat jako svého druhu zlomový okamžik, kdy se začíná drolit dlouhodobé spojenectví Západu. „Časy, kdy jsme se mohli plně spolehnout na své partnery, jsou svým způsobem u konce. Musíme vzít osud do vlastních rukou,“ prohlásila německá kancléřka. Někteří to vidí podobně, jiní říkají, že má sama máslo na hlavě.

Na její skeptické straně je např. Anne Applebaum, komentátorka deníku The Washington Post a obvykle dobře informovaná manželka bývalého polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského. Připomíná, že dnešní Bílý dům již dlouho signalizuje fatální nezájem o cokoliv evropského. „Již čtyři měsíce nepotvrdil jediného evropského velvyslance, nezaplnil jediný vysoký diplomatický post a nevyslal jediný signál, že by se něco takového chystal udělat,“ píše autorka a dodává, že přes Atlantik putovali na evropskou návštěvu americký viceprezident nebo ministr obrany, ale nebylo vůbec jasné, jestli se jejich slova jakkoliv rýmují s tím, co se odehrává v hlavě Donalda Trumpa. „Všechno je to pravda až do jeho (Trumpova) příštího tweetu,“ svěřil se prý komentátorce jeden z vysoce postavených evropských činitelů poté, co si vyslechl projev Trumpova muže číslo dvě.

Reklama
Reklama

A po minulém týdnu už si prý netřeba dělat žádné iluze. „Poté, co v Saúdské Arábii prohlásil, že hostitelům ‚nebude držet přednášku o lidských právech‘, držel Trup přednášku svým nejbližším spojencům o tom, že dluží masivní sumy peněz NATO a americkým daňovým poplatníkům,“ píše Applebaum. Stejně tak považuje za fiasko jeho vystoupení na schůzce o vzájemném obchodu, kde si Trump stěžoval na „miliony aut“, které v Americe prodává „špatné Německo“.  Když připočtete „opomenutí“ zmínit článek 5 smlouvy o NATO, stížnosti na evropskou regulaci, která komplikuje výstavbu Trumpova golfového hřiště, nebo vzkaz na Twitteru, kterým americký prezident spojencům sdělil, že o budoucnosti klimatické dohody se rozhodne až tento týden, je prý všechno možná ještě horší, než to kancléřka Merkel líčí. Pro spojence se změnilo úplně všechno.

Donald Trump
Americký prezident jako první v historii vyjel na první zahraniční cestu na Blízký východ • Autor: REUTERS

Trump zjevně nechápe roli vůdce aliance ani témata, o nichž se jedná. A na Anne Applebaum jde ze všeho hrůza, i když prezidentovi lidé hned po skončení cesty spěchali všechno žehlit, začali „správně“ vykládat Trumpova slova, a vůbec se snažili vzbudit dojem, že vše je při starém. V ruské televizi se radují, že Trump udělal z NATO „domeček z karet“, píše komentátorka. „Jestli je tohle Trumpův úspěch, nechci nikdy vidět, jak vypadá opak.“

Kolega z Financial Times Gideon Rachman nicméně útočí pěkně zostra i na Angelu Merkel. Na první pohled to prý vypadá, že má pravdu, Trumpovo vystupování v Evropě bylo katastrofální. Jenže kancléřka svým vlastním výrokem všechno dramaticky zhoršuje a hrozí tak, že nebezpečný, ale dočasný problém se promění v trvalý rozkol.

Za prvé je prý velkým omylem zpochybňovat kvůli čtyřem měsícům Trumpova prezidentování sedmdesát let úspěšné spolupráce. Všechno může dopadnout špatně, ale stejně tak může být Trup prostě výjimkou z pravidla - a celkem rychle se zase ocitnout bez úřadu. A za druhé prý Trup není tak úplně vedle, když Evropanům vyčítá, že 75 procent nákladů na společnou obranu nesou Američané. Mohl si vybrat diplomatičtější způsob, ale pokud jde o obsah sdělení, říká to, co mnozí před ním. „Vzhledem k tomu, že Německo je černým pasažérem vezoucím se na amerických výdajích na obranu, je trochu drzé mluvit o Spojených státech jako o nespolehlivém partnerovi,“ píše Rachman.

Za třetí, když teď Merkel naznačuje, že se západní spojenectví rozpadá, přispívá k riziku stejně, jako když Trup „zapomene“ zmínit článek 5.  Rusové mají radost z obojího. A za čtvrté, Angela Merkel hodila na jednu hromadu nespolehlivých spojenců Donalda Trumpa i Velkou Británii Theresy May -  což se zjevně ostrovního komentátora dotklo hodně. Britové sice odcházejí z EU, závazky k NATO ale nikdy nezpochybnili - a třeba pokud jde o klimatickou dohodu, stáli po boku ostatních Evropanů proti Trumpovi. „Pokud však Merkel hodlá vést rozhovory o vystoupení Británie v současném konfrontačním stylu, možná pronáší proroctví, které se nakonec samo naplní,“ soptí v Londýně ctihodný komentátor.

„Je opravdu těžké chápat, jak je možné vnímat Británii jako protivníka během jednání o Brexitu a zároveň jako spojence v NATO,“ dodává. Nechce prý stavět Merkel na stejnou morální úroveň jako Trumpa, který opakovaně vyjadřuje pohrdání základními hodnotami Západu. Zároveň se zdá, že titul "skutečný lídr Západu“ byl kancléřce připisován předčasně. „Smutnou realitou je, že ani Angela Merkel neprojevuje velký zájem o zachování západního spojenectví,“ končí tvrdě Rachman.

Reklama
Reklama