Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

V případě jaderného útoku si chraňte dýchací cesty

Severokorejský vůdce před testem rakety • Autor: REUTERS
Severokorejský vůdce před testem rakety • Autor: REUTERS

Přípravy na jadernou válku běží plným proudem. Nebo přinejmenším probíhají. Americký republikánský senátor Lindsey Graham navrhuje, ať Spojené státy evakuují rodiny amerických vojáků nasazených v Jižní Koreji, protože střet se prý nevyhnutelně blíží. (Americká armáda podle posledních vyjádření nemá nic takového v úmyslu.)

Severní Korea, minulý týden vypálila další raketu (tento rok už dvacátou), tentokrát mezikontinentální, údajně schopnou zasáhnout kterékoliv místo na americké pevnině. Američané a Jihokorejci odpověděli zatím největším společným vojenským cvičením.

Na druhé straně od Severní Koreje už také přemýšlejí, jak se připravit na případné nejhorší. Oficiální noviny čínské provincie Ťi-lin na severovýchodě země vydaly pro své čtenáře celostránkové poučení, jak se v případě jaderného útoku chovat, píše server Quartz.

Obyvatele provincie úřady ujišťují, že žádný útok bezprostředně nehrozí, ale pak následuje řada praktických rad: chránit si dýchací cesty, hodně pít, větrat oblečení, sprchovat se, důkladně si čistit boty vodou a důkladně si čistit uši vatovými tyčinkami, například.

V těchto dnech je v Pchjongjangu na diplomatické návštěvě vysoký činovník Spojených národů (nikoliv Států, i když v americké diplomacii dřív pracoval) Jeffrey Feltman. Jeho misí je zjistit možné cesty ven ze stále se roztáčející spirály vzájemných výhrůžek.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].