Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika, Společnost

Umělá inteligence bude vyšetřovat wikivandalismus

Polská ústavní krize • Ženy v americké armádě • Morriseyho špatný literární sex • Filmový život v Sýrii

Wikipedická editační válka... • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer
Wikipedická editační válka... • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

V Polsku trvá ústavní krize, která se pomalu přelévá v krizi… všeho. Tedy především soudnosti, což ohrožuje obraz Polska jako země, jíž se vlastně ukázkově daří přerod v běžný stát západního střihu. Možná už jej dokonce zlikvidovalo. Ale popořadě.

Symbolem současných rozepří je spor o jmenování soudců ústavního soudu. Jde v zásadě o banální ústavně-právní spor. Vláda liberální Občanské platformy (PO) spolu s levicovými stranami v Sejmu před volbami jmenovala pět z patnácti členů tribunálu. Polský prezident Andrzej Duda to označil za protiústavní krok, protože z jeho pohledu by vláda neměla těsně před volbami jmenovat soudce s devítiletým mandátem - a odmítl přijmout jejich přísahu.

Polský prezident Andrzej Duda • Autor: Globe Media /  Reuters
Polský prezident Andrzej Duda • Autor: Globe Media / Reuters

Tím otevřel cestu kandidátům vládní konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS), kterým přísahu složit dovolil. Toto by šlo ještě rozseknout relativně snadno, větší potíž je to, že PO letos prosadila změnu zákona, který dovoluje najednou jmenovat nově právě pět, nikoliv tři soudce, jak tomu bylo doposud. To ve svém rozsudku označil ve čtvrtek (tedy už v novém složení) ústavní soud za protiústavní. A není úplně zřejmé, co z toho vlastně plyne.

Daleko výhružnější je však rétorika, která nyní na polské politické scéně vládne. PiS svým voličům sugeruje, že díky vítězným volbám došlo konečně k převratu, který svrhl starou prohnilou strukturu, která Polsko zaprodala - a všechny instituce je tedy nutné je kompletně obměnit. To nejsou úplně slova, která padají při standardní výměně moci.

A co víc - s každou prohnilou strukturou je třeba zúčtovat. Hostinským může být Mariusz Kamiński, prominentní člen PiS, v nové vládě Beaty Szydlo ministr bez portfeje. Právě v pátek byl jmenován “koordinátorem tajných služeb”, což je v Polsku zavedená funkce, byť za posledních dvou liberálních vlád neexistovala. A to je samozřejmě značná pravomoc, takže členové PiS se nijak netají tím, že nyní je třeba zřídit neformální “soud pro zločiny PO”. Čemuž Kamiński neříká ne.

Nejsilnější armáda světa otevírá dveře ženám na všechny pozice bez výjimky. Americký ministr obrany to oznámil ve čtvrtek. Kromě vítězství rovnoprávnosti je to také triumf pragmatismu. Americká armáda se dlouhodobě potýká s nedostatkem rekrutů - a tam také mířila slova Ashe Cartera o “co nejširším poli talentů, které musíme využít”.

Dánští voliči odmítli v referendu bližší integraci se zbytkem Unie. Dánsko má spolu s Británií a Irskem vyjednané čtyři výjimky - a právě o zrušení jedné z nich se hlasovalo. Komplikovaně položená otázka (která nabízela několik interpretací) a především současná imigrační krize vedla k těsnému ne (53:47). Komentátoři soudí, že dánské rozhodnutí pomůže především britské straně UKIP, velkému zastánci Brexitu, a francouzské nacionalistické Národní frontě.

Wikipedie zaměstnává umělou inteligenci. Ale ne aby se zbavila dobrovolných editorů, nýbrž aby jejich počty rozšířila. Speciální algoritmus bude v nejbližší budoucnosti pročesávat úpravy jednotlivých článků a hledat stopy takzvaného wikivandalismu, tedy záměrného psaní nesmyslů či lží do wikičlánků. Ty nebude opravovat, nýbrž na ně upozorní editora.

Dnes je relativně snadné upravit wikičlánek, ale nebylo tomu tak vždycky. V prvních osmi letech její existence museli autoři splňovat velmi přísná citační kritéria, což sice zaručovalo spolehlivost příspěvků, ale začalo odrazovat nově příchozí, kteří nebyli ochotni či spíš schopni přísným autorským standardům dostát. Wikipedie proto pravidla uvolnila, čímž pochopitelně pootevřela i cestu k nekalostem. Reakcí je tým editorů, ale jejich možnosti jsou vzhledem k ohromným počtům článků limitované.

Uměle-inteligentní algoritmus by jim měl pomoci, a posunout jejich práci na zcela jinou úroveň. Zatím byli spíše v pozicích osamělých policistů v zemi gangsterů. Někoho chytili, ale špinavý byznys nerušeně běžel dál - což není vždy špatně. Je jedním z největších zázraků nejnovějších dějin, jak dobrým informačním zdrojem Wikipedie přes to všechno je.

I kdyby přitom editorů bylo dvakrát nebo třikrát víc, rozdíl bude minimální. A v tom je podle autora algoritmu Aarona Halfakera skutečné kouzlo programu. Schopností určit podezřelé případy umožní přesněji zaměřit pozornost lidského úsudku – tedy doposud zdaleka nejvýkonnějšího “algoritmu” - a tím práci editorů zefektivnit. V takové situaci už neplatí, že výsledek je obdobný, ať je k dispozici 10 nebo 100 editorů.

Každý editor vybavený algoritmickým pomocníkem výrazně zvyšuje šanci na odfiltrování wikischválností a wikiúskoků. Někteří analytici soudí, že umělá inteligence v průběhu jedné generace zlikviduje téměř polovinu všech pracovních míst: tohle je jeden z příkladů, kdy dynamika může fungovat opačně.

Prestižní cenu Bad Sex in Fiction, určenou autorům těch nejpodivnějších, nejbizarnějších, nejsměšnějších a nejneohrabanějších popisů sexuálních scén, letos vyhrál slavný zpěvák Morrisey. Pro známého egomaniaka to je jistě velká rána, ale stejně jako everyday není Sunday, i když se to zpívá, tak holt everyday není posvícení. Autor tohoto menu nechce aspirovat na cenu Bad Translation of Bad Sex in Fiction, proto jen dodává, že v inkriminované scéně figuruje obrat “hihňající se sněhová koule”.

Statisticky platí, že čím nižší je ekonomická úroveň domácnosti, tím hůř se v ní jí - což není myšleno gastrosnobicky, ale výživově. Nad klasickým argumentem těch šťastnějších “proč si nekoupit zeleninu, luštěniny a neudělat si něco rychlého, levného a zdravého” se zamýšlí britský Guardian.

Členové skupiny Abounaddara už téměř pět let natáčejí krátké šoty z běžného života v Sýrii. Začali ještě před revolucí, pokračovali během ní a filmují i nyní, v průběhu nejhorší války dneška. Chtějí vytvořit protipól oficiální propagandě, ať už Asadova režimu, nebo Islámského státu. Ale chtějí také nabídnout jiný obraz, než jaký nevyhnutelně většina krátkých zpráv v seriózních médiích nabízí – tedy pravdivý, ale plochý. Chtějí ukázat, jaký je život “za titulky”, kde nejsou lidé buď vrazi, nebo oběti, ale plnokrevné bytosti.

Není zřejmé, kolik lidí filmy točí - a to je také záměr. I když je počet autorů omezený, zdá se, jako by video točil v podstatě každý (což také teoreticky může). Téměř všichni pracují pochopitelně v anonymitě, veřejně mluví jen jeden z nich, Šárif Kiwan: “Někdy se sami sebe ptáme: Stojí to za to? Proč to děláme? Ale nemůžeme přestat. Když přestaneme, jsme vyřízení. Takže filmujeme dál, jen proto, abychom si dokázali, že je pořád ještě možné něco udělat.”

Video: Proč můžeme podvádět a (trochu) lhát - a pořád si připadat jako pilíře společnosti.

Kulturní tipy: Košická kapela Kolowrat patří spolu s bratislavskými Živými kvety k tamním nejvýraznějším kytarovým kapelám, u kterých se důraz na poselství v textu doplňuje s poctivým hudebním základem. Melancholičtí Kolowrat hrají od roku 1999 a na kontě mají tři alba na labelu Slnko Records, stejně tak účast na řadě slovenských a českých festivalů i nominace na různá ocenění. Před pár týdny Kolowrat oznámil, že si dává časově blíže neurčenou pauzu. Loučí se převážně na slovenských pódiích, páteční večer ve vršovickém Basementu je jediná příležitost odchytit je v Čechách. Start je ve 20:30.

Planeta opic. Prima MAX 4. 12. 20:15.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].