sobota 13. 5. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Mimo jiné to bylo i rabování obchodů, co se odehrávalo při nepokojích v Los Angeles v roce 1992 po osvobozujícím rozsudku policistů, kteří zbili Afroameričana Rodney Kinga. S odstupem 25 let se za těmito událostmi ohlíží sérii textů portál NPR. A mezi nimi vyniká i příběh Gilberta Monterossa, který si tehdy z obchodu přinesl jedno cédéčko, které mu prý nejen změnilo, ale dokonce i zachránilo život.

V ulicích panoval výjimečný stav. Někteří lidé si v obchodech brali potraviny, protože netušili, jak dlouho bude tato situace trvat. Jiní kradli jen alkohol a cigarety, další z prodejen vynášeli zboží jako matrace a televizní přehrávače a nikdo jim v tom nezabránil.

Reklama
Reklama

V jedné z rabujících tlup se ocitl i tehdy patnáctiletý a ustrašený Monterossa. Plán byl, že si z obchoďáku Fedco vynese pořádný kazeťák. Už ho měl v ruce, když mu pohled padl na věci poházené na podlaze a zaujal ho obal jednoho cédéčka. Bylo na něm mimino plavající pod vodou, které natahuje ruce za jednodolarovou bankovkou. Sebral ho také a poprvé si ho do sluchátek pustil doma večer, když jeho matka usnula. Tehdy poprvé slyšel Nevermind od Nirvany.

„Bylo to neskutečné. Jako by se mi otevřel celý nový hudební svět,“ vzpomíná Monterossa, který tehdy poslouchal jen hip hop. „Byla to agresivní, přitom povznášející hudba,“ vzpomíná na dny, kdy se ze Smells Like Teen Spirit stal soundtrack jeho dnů. Od Nirvany se posunul k The Clash, The Rolling Stones a The Beatles - a sám dnes tvrdí, že změna hudebního vkusu mu pomohla najít nové lidi a vymanila ho z prostředí, které by ho nejspíš stáhlo na kriminální dráhu.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Až nakažlivě optimistický a rozjařený profil herce a bývalého wrestlera Dwaynea Johnsona přináší obálkový text magazínu GQ. Napsala ho Caity Weaver a evidentně bylo těžké bezprostřednímu kouzlu této hvězdy nepodlehnout.

„Nikdo nevstává tak brzy jako Dwayne Johnson. Nikdo si nechodí tak pozdě lehnout. A nikdo není tak moc probuzený v těch hodinách mezi tím. Nikdo v Hollywoodu není tak bláznivý, tak motivovaný a také lépe placený. Ten člověk má tolik charismatu a ambicí, že snad zvládne cokoli. Komedie, akční snímky, hlasy pro animované postavičky. A dokonce se najdou lidé, kteří si myslí, že by se mohl stát prezidentem,“ píše.

Reklama
Reklama

Těch pár dnů, co Caity Weaver strávila s The Rockem,  jak je herec přezdívaný, ji pořádně zaskočilo. Především tím, jak velký a nepředstíraný zájem o své okolí tento herec jeví: „První, co Dwayne Johnson udělá, když se s vámi setká, je, že vám položí asi šest tisíc otázek a odpovědi si zapamatuje napořád,“ zjišťuje novinářka z překvapením.

A tak se hned v úvodu textu role obracejí a je to Johnson, kdo náhle zjišťuje víc osobních informací o novinářce než naopak. A takhle se prý chová ke každému, dělí lidi vlastně jen na dva druhy: na nejlepší přátele a na nejlepší přátele, které ještě nepoznal.

I to je kromě exotického, a přitom nezařaditelného vzhledu jeden z důvodů jeho popularity, kdy se z něj stal nejlépe placený hollywoodský herec. Jeho sláva je tak obrovská, že loni v červnu jej dokonce jeden z komentátorů listu The Washington Post zcela vážně navrhoval jako prezidentského kandidáta. Tehdy se tomu smál a s pobavením se o tu myšlenku podělil se 85 miliony svých fanoušků na Instagramu. Když otázku ohledně možné kandidatury dostává nyní, už se nesměje. „Myslím, že to je možnost,“ pronese slavnostně.