pátek 16. 2. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

V Bílém domě sedí Donald Trump, Kongres ovládají republikáni. Z pohledu té části americké populace, která miluje střelné zbraně, se jedná o ideální konstelaci: nemusejí se bát, že by politici ve Washingtonu v budoucnu chtěli zpřísňovat, nebo snad dokonce zakazovat držení jejich miláčků.

Jenže nadvláda republikánů nad Washingtonem s sebou přináší nečekaný paradox: zbrojním firmám se za Trumpa daří hůř než za vlády demokratů a Baracka Obamy. Když se totiž lidé nebojí, že někdo pod vlivem krvavého masakru zpřísní nákup nového arzenálu, do nákupu zbraní se dvakrát nehrnou.

Hodnota akcií firmy Gunmaker American Outdoor Brands Corp (dříve známé jako Smith & Wesson) letos klesla o polovinu, jiná ikona výrobců zbraní, společnost Remington Outdoor Co., zase tento týden kvůli dluhu požádala o ochranu před věřiteli, informuje agentura Bloomberg.

Když byl prezidentem Obama, po každém velkém masakru - k jakému došlo například tento týden na Floridě, kdy muž vyzbrojený automatickou puškou postřílel 17 lidí - prodeje zbraní vždy stouply. Mohl za to strach milovníků zbraní před zpřísněním zákonů.

Za vlády Donalda Trumpa ale zákony směřující ke zpřísnění držení zbraní nehrozí, odpadla tedy i motivace k jejich skokovým nákupům. „Nákupy motivované strachem už nefungují,“ oznámil v prosinci šéf firmy American Outdoor James Debney. Podle údajů FBI byl leden 2018 co do prodeje palných zbraní vůbec nejhorším měsícem od roku 2012.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Všichni víme, že nezdravé jídlo je - nezdravé. Nikdo nemá představu, že je skvělé když sní třicet deka sladkých sušenek denně a jeden pytlík smažených brambůrků navrch. Zelenina je zdravá, ovoce je zdravé, luštěniny jsou zdravé. Ne tak čokoládovo-karamelová tyčinka. Jak moc ale nezdravé? Je lidské vtipkování o nabírání kil a těsných kalhotách dostatečné? Když kuřák mluví o cigaretě jako o hřebíčku do rakve, on sám i všichni kolem vědí, že má úplnou pravdu. Nejspíš je na čase stejně cynicky a temně žertovat o párcích a polévkách v pytlíku.

Jak píše server Quartz, na Valentýna zveřejnil odborný lékařský časopis British Medical Journal studii, která spojuje průmyslově zpracované potraviny s výskytem určitých typů rakoviny. Častý konzument pohodlných polévek či sladkostí a slaností má o dvanáct procent větší šanci si rakovinu „uhnat“. Takže jde jen o kila navíc, slabou vůli a “to si neodpustím” - nebo je na místě otisknout na přebal takových potravin fotky sirotků či dobře vyvedený nádor?

Reklama
Reklama

Výzkum byl provedený na vzorku 104 980 dospělých Francouzů a Francouzek. Zodpovídali podrobný dotazník o svých stravovacích návycích. Badatelé potom jednotlivé potraviny rozdělili do kategorií dle stupně jejich průmyslového zpracování, což znamená především ochranu pomocí benzoátu sodného. Po pěti letech zkoumání došli k tomu, že kdo jí více balených a zpracovaných potravin, je vystaven většímu riziku vzniku rakoviny.

Jak se na správné vědce sluší a patří, doporučují ještě tyto výsledky ověřit ve větším měřítku a jiných populacích, než jsou Francouzi. To jistě ano, ale nám, čtenářům menu, to nebrání mít tuto studii na paměti už při příštím nákupu.