Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu

USA přesouvají pozornost k Severní Koreji. Kim hlásí, že je připraven na válku

Severokorejský vůdce před testem rakety • Autor: REUTERS
Severokorejský vůdce před testem rakety • Autor: REUTERS

Data o lodní nákladní dopravě zpravidla nebývají cenným zdrojem informací z míst světových konfliktů. Tahle zpráva je něco jiného: Ze sledovacího systému agentury Reuters (mluvíme samozřejmě o sledování byznysu) vyplývá, že flotila severokorejských nákladních lodí se vrátila zpět do domovského přístavu Nampo plně naložená a s nepořízenou. Náklad černého uhlí, který vezla do Číny, tamní úřady otočily a nenechaly vyložit.

Zákaz dovozu uhlí ze Severní Koreje do Číny vešel v platnost už koncem února, jako reakce na raketové testy kimovského režimu. A 7. dubna začal být uplatňován. V ten samý den jednal americký prezident Trump na Floridě se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem a severokorejský režim byl jedním z témat hovoru. Ačkoliv čínské úřady na dotazy agentury nereagovaly, Reuters to chápe jako výsledek dohody obou politiků.

Vývoz suroviny do Číny je jedním z hlavních zdrojů příjmů severokorejského režimu. Ten se navíc chystá na několik velkých výročí - a test raket bývá oblíbeným způsobem oslavy. Je tady možné, že jde o varování Číny svému chráněnci. Jeden neuskutečněný obchod sice ještě geopolitický obrat nedělá.

Zda se čínští vládci výměnou za něco vskutku odvrátí od svého politicky i bezpečnostně čím dál nákladnějšího spojence, to se ukáže v případě dalšího vystupňování napětí na Korejském poloostrově a okolí. Spojené státy do oblasti přesouvají letadlovou loď a televizní stanice NBC vydala v této souvislosti zprávu, že Donald Trump má od svých generálů připravené plány i pro vojenský střet se severokorejským režimem. KLDR vzápětí odpověděla s tradiční rétorikou, že je na válku připravena.

Nový prezident už každopádně z čínské dohody vytěžil politické body. Výpadek severokorejského uhlí nahradí Čína dovozy ze Spojených států - a oživení upadajícího amerického průmyslu bylo jedním z hlavních Trumpových předvolebních slibů. Druhý aktér, který z čínské poptávky těží, už je pro americkou administrativu komplikovanější: zvedly se dovozy surovin i z Ruska.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].