Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Největším problémem Donalda Trumpa nebude Rusko, ale korejské jaderné rakety

Kim Čong-un u jaderné hlavice
Kim Čong-un u jaderné hlavice

Na první pohled to vypadá, že hlavním problémem Donalda Trumpa je Barack Obama a Rusko. Deník The New York Times ale v rozsáhlém investigativním článku upozorňuje, že skutečnou hrozbu číslo jedna představuje v tuto chvíli Severní Korea její prudce se rozvíjející jaderný program.

Problém je natolik závažný, že odstupující prezident Obama na již legendárním setkání obou mužů krátce po volbách v Bílém domě Trumpovi sdělil, že právě Severní Korea bude jeho bolehlavem číslo jedna. V Česku tomuto vzdálenému problému tradičně nevěnujeme mnoho pozornosti, pohled na mapu doletu vyvíjených severokorejských raket by nás ale mohl trochu popíchnout (Česko najdete v pravém horním rohu):

Že je severokorejský diktátor ochoten použít zbraně hromadného ničení, jsme viděli poměrně nedávno, když s použitím chemické látky VX nechal na rušném letišti popravit nevlastního bratra. Podstatou problému je, že se Severokorejcům se již před časem podařilo dokončit vývoj jaderné zbraně - v tom se liší od Íránu. Zároveň se jim úspěšně daří pokračovat ve vývoji nosičů zbraní, tedy raket středního doletu a mezikontinentálních raket.

V tom jim hodně pomohl rozpad bývalého Sovětského svazu, odkud do izolovaného státu přišli nezaměstnaní raketoví specialisté. Severokorejský raketový program ve své rychlosti a úspěšnosti nemá na světě obdobu. The New York Times citují amerického experta Timothy McCarthyho, podle kterého se severokorejské úspěchy “jeví jako zcela unikátní v historii vývoje raket a jejich výroby”. Důvodem je pravděpodobně skutečnost, že Severokorejci nic nevynalézají, ale jednoduše kopírují ruskou techniku.

Barack Obama v posledních třech letech své vlády nařídil kybernetické a elektronické útoky proti severokorejskému raketovému programu. Testované rakety měly vybuchovat hned v prvních sekundách letu a Severokorejci skutečně zaznamenali v jistém období velké problémy. Neobvyklé množství neúspěšných testů ostatně vedlo The New York Times k tomu, aby do celé záležitosti začal strkat nos.

Autor: © Bobby Yip / Reuters
Autor: © Bobby Yip / Reuters

Dnes tvrdí, že Obama útoky nařídil, protože v podstatě přestal věřit v účinnost obranného raketového štítu, jejž mají Spojené státy rozmístěn na Aljašce a v Kalifornii. Systém vykazuje úspěšnost pouhých 44%, a to navíc při testech v ideálních podmínkách. Kybernetická sabotáž prý nese rysy podobného programu, který Američané ve spolupráci s Izraelem nasadili proti Íránu. Proslulý vir Stexnet byl také zpočátku účinný, ale Íránci ho nakonec prokoukli. Mezi Severní Koreou a Íránem je ovšem zásadní rozdíl v tom, že obskurní asijská diktatura již jadernou zbraň zvládla.

The New York Times tvrdí, že Trump signalizuje ochotu postupovat proti Severní Koreji tvrdě, ale nemá bůhvíjak skvělé možnosti. Buď může pokračovat v kybernetické válce, její výsledek však není nijak zaručen. Může se Severní Koreou začít jednat, ale těžko předpokládat, že se režim zbaví zbraní, které již vlastní. Může uvažovat o útocích na severokorejská odpaliště a Obama o tom prý skutečně uvažoval.

Tento postup ale nedává velkou šanci, že by se podařilo zlikvidovat všechny zbraně: režim má rakety na mobilních odpalovacích zařízeních (jezdí s nimi výhružně na vojenských přehlídkách) a ta se dají dobře rozvést a schovat po celé zemi. Anebo může naléhat na Čínu, ať Pchjongjangu zastaví ekonomickou pomoc. Vztahy s Čínou mají ale Spojené státy již dlouho napjaté kvůli Severočínskému moři - a Trump, pokud ho máme brát vážně, je chce dál vyhrotit obchodní válkou.

Trump nepochybně zvažuje všechno a Čína nedávno právě kvůli popravě diktátorova bratra přerušila dovoz uhlí ze Severní Koreje – což byl důležitý zdroj příjmů. V každém případě je to pozoruhodné a celkem děsivé čtení s pěknými obrázky severokorejských raket.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].