Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu

Trpíme jako na Ukrajině a v Kosovu, roztáčejí spirálu emocí katalánští separatisté

Proti Madridu, proti králi – a proti polovině Katalánců. Protestní shromáždění za nezávislost • Autor: REUTERS
Proti Madridu, proti králi – a proti polovině Katalánců. Protestní shromáždění za nezávislost • Autor: REUTERS

Úterní noviny jsou plné informací o ekonomickém strádání Katalánska, které začíná nahánět strach turistům i podnikatelům. Podle katalánské turistické asociace Exceltur se příliv návštěvníků v posledních týdnech propadl o 15 % a objednávky “zažívají volný pád”. Turismus přitom tvoří 12 % HDP oblasti a poskytuje obživu téměř 400 tisícům lidí.

S firmami je to podobné: počet podniků, které v posledních několika týdnech přesunuly sídlo mimo území Katalánska, se v tuto chvíli již blíží patnácti stovkám. A například největší katalánská banka CaixaBank potvrdila, že její odchod do Valencie je trvalý. Prezident katalánské obchodní komory právě varoval, že “Katalánsko míří do nejhorší krize za posledních 40 let”. Kdo by se ale do Barcelony a okolí hrnul, pokud to tam vypadá jako na dnes již legendárním propagandistickém videu:

Pokud vám emocionální prosba o pomoc (dívka na snímku je profesionální herečka) náhodou něco připomíná, je to možná tohle:

Jasně, Katalánsko je vlastně Ukrajina drcená železnou pěstí Moskvy. Česko, které po letošních volbách jako nikdy předtím objevuje kouzlo politického marketingu, se od kulturní asociace Omnium Cultural, jednoho z hlavních hybatelů katalánského nacionalismu, má ještě co učit. Ne, Katalánci nedemonstrují za práva žen a menšin či evropské hodnoty.  2,3 milionu voličů nepředstavuje 90 % Katalánců a vláda nezakázala referendum - za nelegální ho prohlásil španělský ústavní soud, a tak dále.

Katalánští separatisté ale především naplno předvádějí nebezpečnou zacyklenou mentální smyčku, která kvůli snížené imunitě vůči novým médiím hrozí vlastně všem. Separatisté tak už zcela vážně mluví o brutálním útlaku a politických vězních, šéfka jedné z nacionalistických stran dokonce zmiňuje “mučení ze strany policie” - a část země zjevně skutečně věří, že zažívá hrůzy srovnatelné se srbským postupem v Kosovu.

Nepříjemné na celé věci je, že právě umně přiživovaný obraz brutálně utiskovaného trpícího národa je dnes hlavním motivem celého hnutí. A snaha probudit soucit pak jedinou představitelnou taktikou, jež zůstává v rukou nacionalistů, kteří se odmítli řídit platnými zákony, nemohou sehnat mezinárodní podporu a řítí se do ekonomické katastrofy.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].