pátek 19. 1. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Na vážky rozhodování, zda drony lidstvo spíš spasí, nebo spíš zahubí, můžeme přihodit novou položku. A naštěstí na jinou mističku než  váleční roboti - spíše k dronům roznášejícím krevní transfúze v těžko dostupných místech planety. Roboti si totiž mohou připsat i první zachráněné plavce z rozbouřených vln.

Dva australští mladíci (ve věku 15 a 17 let) se dostali do potíží zhruba 700 metrů od pobřeží a hrozilo, že je proudy odnesou na širé moře. Zachránily je dvě náhody: ze břehu je někdo spatřil a pobřežní stráž městečka Lennox Head právě testovala svůj záchranný dron.

Reklama
Reklama

Během dvou minut záchranáři dron vypravili, navedli jej nad dva plavce a spustili jim ze vzduchu nafukovací plovák. S jeho pomocí už se oba mladí muži, byť vyčerpaní dostali bezpečně ke břehu. Běžná záchranná operace by trvala přinejmenším třikrát déle. Kamera připevněná ke stroji zásah natočila.

Létající roboti se tedy osvědčili. Vláda Nového Jižního Walesu, jednoho z australských států, koncem roku nakoupila celou flotilu těchto strojů. Kromě záchrany, jakou předvedli teď, slouží ještě k vyhledávání žraloků (ale nikoliv jejich likvidaci, nýbrž následnému varování plavající veřejnosti).

https://www.youtube.com/watch?v=YMjJowZVpns

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Česko vypadalo jako další země, kde se demokratický systém začne drolit podobně jako v Maďarsku nebo v Polsku. Kooperující tandem Andrej Babiš a Miloš Zeman se jeví jako rostoucí hrozba pro vládu práva a prozápadní orientaci země, ale možná ještě není všem dnům konec. Voliči a instituce – zdá se – vracejí úder, píše týdeník britský Economist ve svém (pátečním) papírovém vydání (text je volně dostupný zde).

Proevropsky laděný magazín staví svoje naděje jednak na tom, že Miloš Zeman v prvním kole zůstal za očekáváním – a že Jiří Drahoš je v dobré pozici pro to, aby druhé kolo vyhrál. A také na tom, že Babiš, vykreslený jako člověk podezřelý z defraudace evropských fondů, neuspěl krátce poté v parlamentu při hlasování o důvěru.

Reklama
Reklama

„Z druhého kola prezidentských voleb se stává referendum o směřování země, ne-li celého regionu,“ píše Economist. Pokud jde o Babiše a Zemana, čtenář z textu nabude dojmu, že to s oběma jde spíš z kopce. U Babiše si list – možná poněkud bláhově – všímá toho, že po zveřejnění kritické zprávy OLAF už nelpí na poslanecké imunitě.

U Zemana pak poukazuje na číslo, které v Česku možná trochu zapadlo, a sice že 14 procent Zemanových voličů z roku 2013 letos podle anket uspořádaných přímo před volebními místnostmi hlasovalo v prvním kole pro Drahoše. A také na to, že Drahoš dostal podporu všech dalších kandidátů od třetího do šestého místa a že Zeman vypadá při svých příležitostných veřejných vystoupeních chatrně.

„Ještě je brzy Zemana odepisovat, stejně jako jeho spojence v médiích a v Moskvě. Vítězství Drahoše by ale v regionu, kde jsou liberální hodnoty poslední dobou na ústupu, znamenalo závan čerstvého vzduchu,“ uzavírá Economist.