Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Denní menu

Sprinteru Boltovi pomáhá talent, tvrdý trénink a jamajský gen

Autor: REUTERS
Autor: REUTERS

Aby ani dnešek nebyl bez sportu, vrátíme se k vítězství Usaina Bolta na 100 metrů. Článek ve Financial Times klade otázku, proč jsou jamajští sprinteři tak dobří, že atleti pocházející z tohoto malého národa (2,7 milionu obyvatel ) zdatně konkurují i těm americkým. Podle FT je za jejich úspěchy státní podpora atletiky a propracovaný systém vyhledávání talentů, ale také genetika.

Jamajčané jsou obdařeni mnohem vyšším výskytem genu, který je odpovědný za explozivní reakce a vyšší schopnost srdce pumpovat kyslík do svalů. Tento gen se na Jamajce vyskytuje častěji než u západních Afričanů (proslulých běžců), o Evropanech ani nemluvě.

Experti se více méně shodují, že Bolt nedopuje a k vítězstvím mu stačí jeho nesmírný talent a tvrdý trénink. Ve čtvrtek se na dvoustovce potká s dalším fenomenálním běžcem, Jihoafričanem Wayde van Niekerkem, který zaběhl v Riu na čtyřstovce světový rekord (43,03) a je jediným atletem, který dokáže zaběhnout tři tratě ve výjimečných časech: 100 metrů pod 10 vteřin, 200 metrů pod 20 vteřin a 400 metrů pod 44 vteřin. Bolt se však nebojí: „Nemůže mě porazit, nemějte obavy,“ řekl novinářům.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].