pátek 28. 7. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Seyran Ateş je berlínská liberální imámka, která v německém hlavním městě v současnosti vede mešitu Ibn Rushd-Goethovu mešitu. Na začátku července o téhle výjimečné ženě přinesl Respekt obsáhlou reportáž. Výjimečné a odvážné. Její mešita je otevřená všem muslimům, bez ohledu na sekty. Ženy a muži se tu - na rozdíl od všech jiných mešit světa - modlí pohromadě a ženy mohou vést kázání a vlasy nemusí mít zakryté šátkem.

To budí u mnoha muslimů velké vášně: Ateş chodí výhrůžky smrtí a za ničitelku pravé víry ji označují duchovní z Egypta, Turecka i Evropy. Ateş musí hrozby vraždou brát vážně. Už v roce 1984 se jí pokusil turecký fanatik zavraždit, protože nabízela pomoc a radu muslimkám, které se chtěly odpoutat od tuhých pořádků v rodinách. Vyvázla s těžkým zraněním, její klientku muž zavraždil. Ateş se nevzdala, od roku 2006 má německou federální vládou přidělenou stálou ochranku.

Reklama
Reklama

Lidí, kteří se mnou souhlasí, jsou miliony, ale bojí se mluvit otevřeně.

Tweetni to

A nejenže se nevzdala, se svou misí navíc objíždí Evropu. Jak píše britský deník Guardian, Seyran Ateş byla v minulých dnech na návštěvě Londýna (harmonogram cesty byl utajovaný), kde jednala s podobně smýšlejícími muslimy a hledala cestu, jak otevřenou a liberální mešitu otevřít i v britské metropoli. Ačkoliv jsou fanatici a zaťatí konzervativci více slyšet (také protože jich je víc a především v Evropě je konzervativní islám na vzestupu), Ateş si nemyslí, že jsou podobné cesty marné. “Lidí, kteří se mnou souhlasí, jsou miliony, ale bojí se mluvit otevřeně. Svou víru praktikují v ústraní a soukromí,” řekla britským novinářům.

Jejím cílem je otevřít mešitu podle jejího gusta v každém evropském hlavním městě. A její šíření otevřeného islámu je (zatím tedy velmi skromně) úspěšné. Do konce roku plánuje otevřít mešitu v německém Freiburgu, spolupracuje s imámkami v Los Angeles, Kodani, Marseilles a Zurychu.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Američtí republikáni a “jejich” prezident Donald Trump si v noci dokázali vstřelit neuvěřitelný vlastní gól. Po sedmi letech hysterického odmítání Obamovy reformy zdravotnictví (přezdívané Obamacare), poté, co celé kampaně republikánských politiků stály na slibu, že snaha zavést v zemi systém blížící se všeobecnému zdravotnímu pojištění bude zrušen, a poté, co Donald Trump slíbil zničit Obamacare první den v úřadě a nahradit ji “novou, krásnou zdravotní péčí”, nedokázali po měsících handrkování zákon ani zrušit, ani ničím nahradit. Zápas vyvrcholil ranním hlasováním, v němž republikáni za přispění třech svých zákonodárců prohráli. Rozhodující hlas odevzdal s palcem obráceným k zemi nemocný senátor John McCain.

Hlavním problémem republikánů je skutečnost, že Obamacare neumí ničím nahradit. “Problém s nahrazením (Obamacare) spočívá v tom, že neexistuje žádná schůdná konzervativní varianta”, píší Financial Times. “Samotná Obamacare byla konzervativní reformou. Její základní body stály na plánu vypracovaném v 90. letech konzervativním think-tankem Heritage Foundation jako alternativa k mnohem více dirigistickému plánu Hillary Clinton.”

Reklama
Reklama

Ačkoliv si to totiž mnozí buď nepamatují, nebo z politických důvodů dodnes líčí Obamu jako radikálně levicového prezidenta, senátor z Illinois původně kandidoval z pozice napravo od Hillary Clinton, netajil se obdivem k Ronaldu Reaganovi a volnému obchodu. Jeho “socialistická” zdravotní reforma by byla v Evropě nejspíš považována za vrchol kapitalistické necitlivosti. A právě neschopnost republikánů přijít s jakoukoliv smysluplnou alternativou je toho nejlepším důkazem. Republikáni si z útoků na Obamacare vytvořili politický fetiš a pod jeho praporem táhli léta do zavilého a celkem nesmyslného boje.

Experti rychle spočítali, že tah připraví o pojištění dobře 20 miliónů Američanů.

Tweetni to

Jsme vlastně svědky fascinující porážky prázdné populistické rétoriky. Reforma zdravotnictví je dost složitá na to, aby o ní bylo možné vykládat na mítincích prakticky cokoliv. Autor menu si dobře pamatuje, že i dnešní “hrdina” John McCain během kampaně v roce 2008 republikánským voličům líčil, jak v evropských či kanadských nemocnicích pacienti umírají kvůli tomu, že jim neefektivní socialistické zdravotnictví není schopno zajistit dostatečnou péči. Pohled do statistik Světové zdravotnické organizace říká často pravý opak, kdo z voličů by se v nich ale prohraboval.

Překvapující také je, jak rychle a zásadně se proměnilo v Americe veřejné mínění. Nadávání na nedokonalé zdravotnictví ještě fungovalo, když ale začali republikáni skutečně usilovat o zrušení dnešního stavu, experti rychle spočítali, že tah připraví o pojištění 20 miliónů Američanů. Podpora Trumpova úsilí se rázem propadla na 12 %, republikánští senátoři se kvůli odporu dokonce začali vyhýbat setkáním s voliči ve vlastních okrscích.

Deník The New York Times minulý týden reportoval, jak voliči, kteří dříve nesnášeli Obamu a s ním i jeho zákon, rychle změnili názor. I tady se říká, že podpora Obamacare není ani tak motivována láskou k existující podobě amerického zdravotnictví, ale hrůzou z toho, co by ji mohlo nahradit. Republikáni sami sebe vmanévrovali do situace, ze které se budou vysekávat jenom velmi obtížně. Trump tvrdí, že teď nechá Obamacare bez dozoru zahnívat tak dlouho, až se sama rozpadne - reforma má svá problematická místa a potřebuje úpravy. Jinými slovy, proti vůli většiny požene situaci do stavu, kdy se začne hroutit celý systém americké zdravotní péče. Tomu už se říká radikalismus.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/890820505330212864