Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Snem berlínské imámky je otevřít liberální mešity v Londýně a dalších městech

„Nesmíme přenechat mešity konzervativcům
a fundamentalistům.“ (Seyran Ateş) • Autor: Milan Jaroš
„Nesmíme přenechat mešity konzervativcům a fundamentalistům.“ (Seyran Ateş) • Autor: Milan Jaroš

Seyran Ateş je berlínská liberální imámka, která v německém hlavním městě v současnosti vede mešitu Ibn Rushd-Goethovu mešitu. Na začátku července o téhle výjimečné ženě přinesl Respekt obsáhlou reportáž. Výjimečné a odvážné. Její mešita je otevřená všem muslimům, bez ohledu na sekty. Ženy a muži se tu - na rozdíl od všech jiných mešit světa - modlí pohromadě a ženy mohou vést kázání a vlasy nemusí mít zakryté šátkem.

To budí u mnoha muslimů velké vášně: Ateş chodí výhrůžky smrtí a za ničitelku pravé víry ji označují duchovní z Egypta, Turecka i Evropy. Ateş musí hrozby vraždou brát vážně. Už v roce 1984 se jí pokusil turecký fanatik zavraždit, protože nabízela pomoc a radu muslimkám, které se chtěly odpoutat od tuhých pořádků v rodinách. Vyvázla s těžkým zraněním, její klientku muž zavraždil. Ateş se nevzdala, od roku 2006 má německou federální vládou přidělenou stálou ochranku.

Lidí, kteří se mnou souhlasí, jsou miliony, ale bojí se mluvit otevřeně.

A nejenže se nevzdala, se svou misí navíc objíždí Evropu. Jak píše britský deník Guardian, Seyran Ateş byla v minulých dnech na návštěvě Londýna (harmonogram cesty byl utajovaný), kde jednala s podobně smýšlejícími muslimy a hledala cestu, jak otevřenou a liberální mešitu otevřít i v britské metropoli. Ačkoliv jsou fanatici a zaťatí konzervativci více slyšet (také protože jich je víc a především v Evropě je konzervativní islám na vzestupu), Ateş si nemyslí, že jsou podobné cesty marné. “Lidí, kteří se mnou souhlasí, jsou miliony, ale bojí se mluvit otevřeně. Svou víru praktikují v ústraní a soukromí,” řekla britským novinářům.

Jejím cílem je otevřít mešitu podle jejího gusta v každém evropském hlavním městě. A její šíření otevřeného islámu je (zatím tedy velmi skromně) úspěšné. Do konce roku plánuje otevřít mešitu v německém Freiburgu, spolupracuje s imámkami v Los Angeles, Kodani, Marseilles a Zurychu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].