středa 23. 5. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Denní menu několikrát informovalo o velkých změnách, k nimž dochází v Saúdské Arábii, zejména co se týče postavení žen nebo činnosti wahhábistických organizací propagujících extrémní formy islámu. Zároveň nicméně autorka upozorňovala, že ze strany korunního prince Mohamed bin Salmána, který je hybnou silou reforem, může jít hlavně o PR či o způsob, jak si pojistit cestu na trůn a dále upevnit svoje postavení; případně o obojí. V mnoha směrech se sice atmosféra v ultrakonzervativním království skutečně uvolňuje, ale souběžně s tím se dějí věci neslučitelné se svobodným zřízením západního střihu.

V problémech se ocitly stovky nezávislých novinářů, umírněných kleriků či aktivistů. Nyní se objevují další zprávy, které ukazují, že přerod pouštního království v moderní stát se dále komplikuje. Minulý pátek byla zatčena skupina aktivistek (a také několik aktivistů), které se angažovaly zejména v otázce, jíž se zatím reformy nedotkly a která zároveň patří k těm nejarchaičtějším. Saúdskoarabské ženy potřebují k řadě více či méně zásadních rozhodnutí souhlas mužského příbuzného, čili buď otce, manžela, případě bratra či syna. Bez tohoto svolení nemohou cestovat ani jen opustit dům.

Reklama
Reklama

Informací je pomálu a zdroje se rozcházejí, kolik žen skončilo za mřížemi: magazín Atlantic píše o třinácti, britský deník The Independent o minimálně sedmi, americká stanice CNN zmiňuje čtyři. Také načasování je velmi zvláštní. Mezi zatčenými jsou totiž i aktivistky, které bojovaly za zrušení zákazu řízení aut, jež má vstoupit v platnost na měsíc. „Zdá se tak, že jediný zločin, který tyto ženy spáchaly, byl, že chtěly zrušit zákaz řízení ještě před princem Mohamedem,“ říká Sarah Leah Whitson, která šéfuje v organizaci Human Rights Watch blízkovýchodní sekci. Zatčení navíc provází kampaň v oficiálních médiích, která aktivisty a aktivistky líčí jako „zrádce“. V deníku Okaz se objevila informace, že jim hrozí až trest smrti.

Atlantic zatčení interpretuje způsobem, že Mohamed bin Salmán se svými reformami u části společnosti narazil a bude nejspíš muset své plány přehodnotit. Zároveň princ podle magazínu možná nestojí o hluboké strukturální změny - nebo přinejmenším o to, aby někdo požadoval reformy nad rámec toho, co si sám vybere. Atlantic píše, že v ulicích Rijádu se s obavami mluví o jeho možné proměně v diktátora Sadáma Husajna, který rovněž začínal jako reformátor.

A na dokreslení přidává historku, kterou si prý nyní vyprávějí všichni zahraniční diplomaté v Saúdské Arábii: „Když bylo princi 22 let, snažil se uspět  v byznysu. Jednou potřeboval ověřit smlouvu a zavolal si soudce. Ten ji však odmítl potvrdit, protože v ní našel chyby. V té chvíli prý princ vytáhl z kapsy kulku, dal ji na stůl a prohlásil: Buď podepíšete, nebo je pro vás.“  Magazín netvrdí, že princ zcela otočí kurs, ale že - možná na i radu stávajícího krále - reformy minimálně zpomalí, neboť se ukazuje, že jedna část země je odmítá a druhé jsou málo.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Přírodovědci se vydali na průzkum řek a potoků Číny, kde žijí velemloci, a - zjistili, že největší planetární obojživelníci už tu nejspíš nežijí. A pokud ano, je jich jen hrstka. Zvíře, které se v nezměněné podobě pohybuje po Zemi 170 milionů let, z divoké přírody zmizelo. Velemloci, na které se můžete jít podívat do pražské zoologické zahrady, jsou z divoké přírody vyjedení. Lidmi.

Neznamená to tedy, že tihle tvorové - které BBC označuje za živé fosílie - vymřeli. Ba naopak, žijí jich miliony na farmách, odkud putují na porážku a pak do luxusních restaurací. Pozřít velemloka bylo v Číně kdysi tabu, ale osud velemlokům nepřál a čínské (i celosvětové) chutě se otočily. Velemlok je dnes považován za pochoutku a jejich odlov pro farmy stojí za jejich vymřením - spolu se ztrátou míst k životu vinou znečištění nebo staveb.

Se zvláštní situací, kdy je unikátní zvíře je kriticky ohrožené v přírodě a zároveň extrémně početné v zajetí, se čínské úřady snaží bojovat tím, že podporují vypouštění chovaných zvířat do přírody. Ale i to je komplikované. Není jeden velemlok, nýbrž pět, možná už osm poddruhů velemloka. Plošné vypouštění bez ohledu na tyto genetické rozdíly tak může velemlokovi jako druhu ve výsledku ještě víc uškodit.