středa 8. 3. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Svět si připomíná Mezinárodní den žen a obsáhlé zpravodajství deníku The Guardian dokládá, proč má tento svátek stále smysl a proč naopak smysl postrádá jej odmítat kvůli vzpomínce na jeho vyprázdněnou komunistickou verzi, v níž ženy dostaly opelichanou kytici a muži se na jejich počest zpili do němoty.

Guardian téma pojímá globálně a z této perspektivy je jasně vidět, že téma postavení žen ve světě není dávno „vybojované“, jak občas – a velmi často bez znalosti věci - tvrdí konzervativněji smýšlející lidé v obavě, zda emancipace nezachází příliš daleko.

Reklama
Reklama

V Indii zakazují studentkám vysokých škol vycházet po setmění, přestože pro studenty žádný takové omezení neplatí, barmské dívky proti jejich vůli provdávají do Číny, kde politika jednoho dítěte a preferování synů způsobila přetlak mladých mužů bez naděje najít si partnerku, v Číně pak loni policie pozatýkala skupinu aktivistek, které plánovaly polepit autobusy nálepkami s hesly vyzývajícími policii, aby řešila sexuální násilí a obtěžování. Jak před časem informoval také Respekt, nové zákony v Rusku komplikují trestání některé formy domácího násilí.

Potrat je stále ilegální ve dvou spolkových státech Austrálie. Sexuální násilí se řeší – na vládní úrovni – i na místech, kde bychom to možná nečekali, třeba v ostrovním státě Papua-Nová Guinea. Odhadem 130 milionům dívek se nedostává ani základního vzdělání a ženy tvoří dvě třetiny ve skupině lidí, kteří dnes na světě neumějí číst a psát.

Ve většině zemí světa stále existují rozdíly mezi výdělky mužů a žen; nejde jen o stejnou práci, ale obecně o problém špatně placených zaměstnání, které častěji zastávají ženy, a malé finanční ocenění péče o děti či starší členy rodiny. Následkem toho existují rozdíly v penzích, což znamená mimo jiné také to, že chudobou ve stáří jsou více postižené ženy. Také aby upozornily na tyto problémy, vstupují právě ve středu ženy ve více než padesáti zemích světa (v Polsku, Thajsku či USA, ale symbolicky také v Česku) do „stávky“. A to za asistence řady mužů.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Může být žena feministkou a zároveň pózovat v odvážném oblečení? O tom se začalo na sociálních sítích i v médiích vášnivě diskutovat v souvislosti s článkem, jejž minulý týden zveřejnil magazín Vanity Fair. Hlavní postavou nového čísla se totiž stala britská herečka Emma Watson a součástí materiálu byla i fotografie, na které je zachycena pouze v háčkované bundě, bez dalšího svršku, a je jí vidět část ňader. Téměř okamžitě se tak vzedmula vlna kritiky směřující na adresu herečky, diskusi se nevyhnul ani její oficiální profil na Facebooku.

Podle některých diskutujících je to totiž v rozporu s myšlenkami feminismu a také s dlouhodobými stížnostmi herečky na to, že jsou ženy často brány jen jako objekty. K celé kauze se nejvýrazněji vyjádřila na Twitteru novinářka a moderátorka rozhlasové stanice talkRADIO Julie Hartley-Brewer. Následně o debatě informovala CNN, kde moderátorka své vyjádření obhajovala: „Stěžovat si, že jsou ženy považovány za sexuální objekty, a poté takto zobrazovat svou práci, je podle mého názoru pokrytectví.“

Reklama
Reklama

Emma Watson přiznala, že byla diskusí zaražena a také velmi překvapena z nedorozumění, která okolo feminismu stále panují. Podle ní feminismus znamená rovnost, osvobození a možnost výběru, nikoli nálepku. „Proč se lidé diví, že jsem  feministka a mám prsa? Nevím, co s tím mají moje prsa co dělat," řekla na webu Reuters, kde ji vyzpovídal filmový kolega Dan Stevens.

Herečka je známá svým prosazováním ženských práv. Byla jmenována ambasadorkou při OSN, založila feministický knižní klub nazvaný Our Shared Shelf Group nebo organizuje kampaň HeforShe s cílem dokázat, že boj za rovnější postavení žen se nerovná utlačování mužů.

Spor o „pravý smysl feminismu“ není novinkou. V této oblasti přitom existuje celá plejáda směrů, jež se v některých bodech i dost zásadně liší. Stejně tak se různí důrazy jednotlivých vln feministického hnutí a jednou z otázek je právě přístup k sexualitě. Má se boj za emancipaci zaměřit jen na ideál rovnosti v zaměstnání? Je cestou k odstranění genderové nespravedlnosti opustit dělení na muže a ženy, nebo naopak vyzdvihování jedinečnosti žen? Emma Watson na konto debaty poznamenala, že by feminismus každopádně neměl sloužit jako klacek určený k bití jiných názorů. Podle ní je zřejmé, že ženy nezískají lepší postavení vzájemnými urážkami a ponižováním.

https://www.youtube.com/watch?v=t7OvCcxVlFo