0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu27. 11. 20172 minuty

OPEC a Putin plánují, jak dál zdražit ropu

Saúdský král Salman • Autor: REUTERS

Saúdská Arábie a Rusko se blíží k dohodě, která by nasměrovala největší exportéry ropy k dalšímu přiškrcení produkce až do konce příštího roku. Cílem je udržet nynější trend stoupajících cen; dohoda má být potvrzena tento čtvrtek na zasedání ropného kartelu OPEC ve Vídni, na který jsou přizváni i jiní velcí vývozci ropy jako Mexiko či právě Rusko, které jinak není členem OPEC. Píše o tom agentura Bloomberg nebo deník Financial Times jako o jedné z hlavních zpráv na finančních trzích pro tento týden.

OPEC je sdružením převážně arabských zemí, kde má Saúdská Arábie coby největší exportér na světě hlavní slovo. Dohoda by měla navázat na to, co se domluvilo před rokem. OPEC se spolu s Rusy loni v listopadu dohodl, že celkovou produkci ropy přiškrtí o 1,8 milionu barelů denně. Cena ropy na světových trzích mezitím stoupla skoro o třicet procent na víc než 63 dolarů na barel, což je nejvíc za poslední dva roky.

↓ INZERCE

Ve čtvrtek má ve Vídni padnout rozhodnutí, jak dlouho bude omezení těžby ještě trvat. Původně se mluvilo o konci letošního roku, pak o březnu 2018, nyní se jako nejpravděpodobnější zdá až konec příštího roku. Právě o to se snaží Saúdové, největší otázkou je tedy postoj Ruska. Pro ruský ropný průmysl není další šroubování cen zas tak nutné – ruský státní rozpočet pro příští rok stojí na ceně 40 dolarů za barel. Na druhé straně v Rusku těží ropu více společností a všechny nejsou pod stoprocentní kontrolou Kremlu - takže držet je všechny na uzdě v době, kdy by šlo vyšších cen využít, není úplně snadné.

Státy, které se ve Vídni sjedou, dohromady kontrolují 60 procent světové produkce ropy. Bloomberg ve zvláštním článku poukazuje na zvláštní situaci, kdy ruský prezident Putin je v nynější době tím, kdo s cenou ropy dokáže zahýbat nejvíc, ačkoli Rusko – jak již bylo řečeno - není členem OPEC, který měl vždy hlavní slovo.

Putin poslal ceny vzhůru už minulý měsíc, kdy byl saúdský král Salman poprvé na návštěvě Moskvy a ruský prezident po jednáních naznačil, že by na další utlumení těžby mohl kývnout. Sám by možná těžbu tolik neškrtil, dohoda se Saúdy je však pro něj výhodná vzhledem k možnosti zobchodovat ji za větší geopolitický vliv na Blízkém východě.

Autor: Bloomberg
Autor: Bloomberg

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].