pátek 10. 11. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Naposled se Donald Trump a Vladimír Putin osobně potkali před čtyřmi měsíci. Oba prezidenti se tehdy dušovali, jak se změní k lepšímu. To se ovšem úplně nevyvedlo, jak píše Radio Svobodná Evropa. Vyšetřování ruského vměšování do loňských amerických prezidentských voleb už přineslo dvě obvinění a přiznání tří Trumpových spolupracovníků. Kongres žádá v souvislosti s tím další sankce a navrhuje vyzbrojit americkými zbraněmi Ukrajinu, se kterou Rusko válčí.

 Oficiální setkání na okraj Asijsko-pacifického summitu, kde oba státníci teď jsou, se tak neodehraje. Ale třeba na sebe náhodou, neformálně narazí. O čem by se tak mohli bavit, ptá se RFE, a bere to jako příležitost udělat inventuru rusko-amerických vztahů.

Reklama
Reklama

 V případě Severní Koreje aplikuje Trump velmi nezvyklý diplomatický postup, kdy svůj protějšek způli uráží a způli mu vyhrožuje; ovšem v Pchjongjangu se nenechávají zahanbit. Ruská podpora tamního režimu z dob studené války už zdaleka není taková jako dřív. Ale i tak je Rusko spolu s Čínou jediným jakýmžtakýmž spojencem a ekonomickým partnerem Severní Koreje. Trump by se tedy nejspíš snažil Putina přesvědčit, ať pchjongjangského vůdce Kim Čong-una umravní.

V Sýrii se sice Spojené státy a Rusko shodnou na boji proti takzvanému Islámskému státu, který je na hraně vojenské porážky - a možná už za ní. Ale to je tak všechno. Rusko podporuje svým letectvem prezidenta Asada v boji proti povstalcům všeho druhu, kteří naopak jsou obecně podporovaní Američany. Rusko za Asadem stálo i v případě dubnového sarinového útoku, které podle mezinárodního vyšetřování spáchala syrská vládní vojska. Ale šlo by mluvit aspoň o Kurdistánu, dlouholetém americkém spojenci - s nímž nedávno Rusové uzavřeli obchodní smlouvy na prodej ropy, a vstoupili tak i do posledního kousku tamního konfliktu, kde dosud nebyli přítomní.

Co se týče Ukrajiny, tam by naopak rozmluva byla jednoduchá, ovšem rovněž nesouhlasná. Nejspíš by se točila kolem nasazení modrých přileb v místě konfliktu - ale kde přesně? Ukrajina (s americkou podporou) říká, že skutečnou linií konfliktu je rusko-ukrajinská hranice, kudy proudí vojenská a další pomoc proruským ozbrojencům, kteří okupují část Donbasu. A tam by tedy měla být i mírotvorná mise.

Podle Ukrajiny by se tím přiškrtily ruské dodávky a “separatisté” by záhy zmizeli. Putin by rád vojáky OSN viděl na současné frontové linii, která protíná východní Ukrajinu, a odděluje území spravované vládou od dvou samozvaných republik. To je pro Ukrajinu nepřijatelné: podle ní by to znamenalo definitivní zapečetění konfliktu.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Odhalování různých odhalování v showbyznysu i politice pokračuje a obvinění z “nevhodného chování“ (eufemismus) se sneslo i na stand-up komika Louis C.K. Masturbace je dost častým tématem nebo aspoň motivem jeho vystoupení. To samé ovšem platí o nově se vynořivších skandálech.

Podle dvou komiček, Dany Min Goodman a Julie Wolov, je Louis C.K. pozval po úspěšném vystoupení v roce 2002 k sobě na hotelový pokoj a nic nenasvědčovalo tomu, že návštěva se bude týkat něčeho jiného než pokojového minibaru. Načež se však zeptal, zda může vytáhnout penis, což obě ženy považovaly za vtip. Jenže Louis C.K. ho následně skutečně vytáhl a před oběma komičkami masturboval.

Reklama
Reklama

O tom samém následně veřejně promluvily další dvě ženy. Lidé, kteří Louise C.K. a jeho okolí znají, to nepřekvapilo. O jeho chování už přes deset let kolují drby; v srpnu s ním komička Tig Notaro přerušila spolupráci právě kvůli zvěstem o jeho nabídkách nevyžádané podívané. Louis C.K. se zatím k obviněním nevyjádřil, premiéra jeho nového filmu I Love You, Daddy byla ovšem narychlo odložena.

#MeToo: Bát by se měl ten, kdo obejde dvoření