Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Nový italský ministr financí napravuje reputaci: Euro chceme

Nový italský ministr financí Giovanni Tria • Autor: REUTERS
Nový italský ministr financí Giovanni Tria • Autor: REUTERS

Jedna z mnoha obav, kterou v myslích jejích evropských sousedů budí nová italská vláda, je vyhlídka na italské vystoupení z eurozóny. Obě vládní strany, Hnutí pěti hvězd a Liga (severu), považují měnu euro za příčinu domácích ekonomických potíží (v čemž mají podle některých ekonomů a komentátorů přinejmenším částečně pravdu) - a v předvolební kampani dávaly hlasitě najevo, že pokud by měly volit mezi současnou Itálií s eurem a možná prosperující Itálii s lirou, zvolí druhou možnost.

Ostatně kvůli euru současná vláda málem ani nevznikla, protože italský prezident Sergio Mattarella odmítl jmenovat ministrem financí Paola Savonu, ostrého kritika eura. Takovou možnost ústavně měl a obě vládní strany pak ze Savonovy nominace couvly. Ministrem přes státní kasu je tak Giovanni Tria. A jak píše server Politico, začal na mezinárodním reputačním poli napravovat, co se dá.

Ve svém prvním velkém rozhovoru, který dal deníku Corriere della Serra (tady je k dispozici anglické znění celého interview) vyloučil vlastně všechno, co obě strany slibovaly. Žádné debaty o opuštění eurozóny se nevedou. Naopak, vláda je odhodlaná zabránit i tomu, aby náhodou nebyla z eurozóny vyloučená - ne že by se italští partneři k něčemu takovému chystali, právě naopak.

Tria také slibuje “strukturální reformy” a pořádek v bankovním sektoru. Zkrátka všechno, co po Itálii jak věřitelé, tak ostatní země eurozóny (což je mnohdy to samé) už dlouho chtějí. Do jaké míry jsou slova italského ministra jen snahou uklidnit nervy “finančních trhů” a kolegů v Evropské radě, to se ovšem neví.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].