0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu1. 6. 20172 minuty

New York Times vymění část editorů za reportéry. Stačí fanoušci a čtenáři na internetu

Sídlo The New York Times • Autor: REUTERS

Americký deník New York Times, pravděpodobně nejznámější noviny současnosti, se rozhodl přistoupit ke kontroverznímu opatření - propustí část editorů, kteří kontrolují správnost publikovaných informací, a místo nich najmout píšící novináře. Deník vysvětluje svůj krok zhruba takto: editoři dohlížející na správnost obsahu už v dnešní době nejsou tolik potřeba, protože na internetu je neustále připravená armáda kritických čtenářů, kteří na chyby upozorní mnohem rychleji.

„Naši fanoušci na sociálních sítích a čtenáři na internetu dnes fungují jako kolektivní hlídací pes, který je mnohem ostražitější a aktivnější, než může být jakýkoli jednotlivec,“ uvedl vydavatel  Arthur Sulzberger Jr ve vysvětlení pro zaměstnance, které zveřejnila agentura Reuters.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Mimořádně kritický ohlas sklidila hlavně informace, že Timesy zruší pozici takzvaného veřejného editora. Ten má v popisu práce čtení už zveřejněných textů a hledání chyb. Veřejný editor či ombudsman je prostředníkem mezi čtenáři a listem, který dohlíží také na dodržování etických standardů. Noviny tuto pozici vytvořily před 14 lety poté, co vyšlo najevo, že jeden z novinářů opisoval články z jiných médií, aniž je náležitě citoval.

Některým editorům list nabídne, že je vyplatí. Pokud se nenajde dost dobrovolníků, kteří by nabídku přijali, přistoupí k propouštění, oznámil. Za ušetřené peníze chtějí noviny najmout nové novináře, především reportéry.

Timesy prý také otevřou větší část obsahu ke čtenářským komentářům. Nyní bylo možné komentovat jen asi 10 procent článků, píše britský The Guardian, který změny rozebírá. Opatření je jedním z kroků, jimiž se chtějí NYT přizpůsobit digitálnímu věku. Ačkoli web New York Times má dnes 2,2 milionu předplatitelů, trpí nedostatkem příjmů z reklamy, který postihuje všechna tištěná média.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].