0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu17. 6. 20165 minut

Mongolsko je průkopníkem: změní adresy na novátorský systém tří slov

Špinavá kampaň jinak • Pekelná díra • Mongolsko novátorské • Další velký útěk • Velké míjení

Autor: Petra Hůlová

Hackeři spojení s ruskou vládou, kteří zaútočili na americkou demokratickou stranu, ukradli jen seznam kompromitujících materiálů na Donalda Trumpa. Kdy si protiřečí a kdy prokazuje, že je nedůvěryhodný člověk. Což není zas taková ztráta vzhledem k tomu, jak Trump nakládá s pravdou. Jinými slovy už ani nelže, protože lež je vztažená k pravdě, kdežto Trump tyhle kategorie ignoruje a říká prostě cokoliv. Takže dotyčný soupis byl vlastně jen svodkou článků z libovolných seriózních amerických novin.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Skončit jen u toho by přesto byla chyba. Při aktuálním útoku sice šlo jen o tahle data, ale jde o součást dlouhodobé kampaně, kterou zahraniční hackeři proti americkým volbám vedou. Jak připomíná magazín Wired, titíž hackeři zkusili proniknout i do struktur kampaně Donalda Trumpa a Hillary Clinton. To se jim nepovedlo, ale vyšlo jim to v roce 2008, kdy odsáli data z počítačů kampaně jak Baracka Obamy, tak Johna McCaina.

Oslovení bezpečnostní experti popisují, že obě dvě ruské skupiny hackerů, kteří za těmito a minulými útoky stojí (Cozy Bear a Funny Bear), pracují stejně jako státní tajné služby. Tedy v postupných, dílčích krocích - a nesnaží se o jeden zničující úder, jak to bývá v katastrofických filmech (a katastrofických scénářích z reálného světa).

Jde tedy o uvědomění si věci, která už probíhá dlouho: maskované politické útoky, obdoba hybridní války nového typu. Analytici tvrdí, že o totéž se snaží i íránští a čínští hackeři; o snahách z americké strany nemluví, což neznamená, že se nedějí. Trump chválí Vladimíra Putina a není pochyb, že neukotvený, egomaniacký a nejspíš nijak zvlášť schopný prezident Spojených států by ruské vládě jako partner vyhovoval (útok na Trumpovu kampaň můžeme chápat tak, že vždy  je dobré mít eso v rukávu do budoucna).

Zahraniční skryté útoky na politické kampaně jsou věc, se kterou se není snadné vypořádat. Veřejnosti mohou ukázat skutečné přešlapy jejich vlastních elit - na druhou stranu cílem útoků je nás oslabit, nikoli posílit, k čemuž má každé takové odhalení sloužit. Hledání mezi přílišnými pochybami a přílišnou sebedůvěrou, obezřetnosti a paranoiou, je každopádně realita, na kterou se musíme připravit.

Zůstaňme ještě v Rusku a u věcí, které nás (možná taky) čekají. Na daleké Sibiři vznikl kráter, který místní Jakuťané přezdívají “díra do pekla”. Tak hluboký není, ale jeho tvar obřího mloka je velmi znepokojivý.

Ještě znepokojivější je příčina jeho vzniku: kombinace masivního odlesňování a globálního oteplování. Na počátku devadesátých let tamní fabrika pro svůj provoz vykácela velký kus zdánlivě nekonečného lesa. O několik let později tento čin dohnal globální fenomén oteplování. Jeho dopad na Jakutsko, jedno z nejchladnějších míst planety, je ohromný - a mimo jiné vede ke značnému množství divokých požárů. Především ale taje permafrost, takže zemina ztrácí statisíce let starou svěrací kazajku a bez ní vlastními silami puká.

Podle některých vědců je to anomálie - a všichni ji tak trochu vítají, protože nabízí unikátní vhled do geologické minulosti Země. Podle jiných je to puze první ukázka častého fenoménu.  Batagajský kráter (nazvaný podle nedaleké vesnice) se bude zvětšovat - a s tím, jak se Sibiř bude ohřívat a vlhnout, bude navíc tamní země pukat častěji a na více místech. Což je i v liduprázdné Sibiři skutečně trochu pekelná představa.

Z Jakutska uhneme nějakých dva tisíce kilometrů na jihozápad a jsme v Mongolsku. Tato rozlehlá a také téměř neobydlená země se příští měsíc stane světovým pionýrem: v adresování. V případě země jako Mongolsko je mnohdy komplikované určit přesnou adresu, protože… no protože je tam poušť a málo ulic. Mongolsko se proto chápe nápadu jednoho startupu, o němž menu před časem referovalo, a všechny dosavadní nepraktické adresy nahradí kombinacemi tří slov.

Firma What3Words přišla s jednoduchým a geniálním nápadem. Celou planetu rozdělila na čtverce o rozměrech tři na tři metry, každému tomuto čtverci přidělila unikátní kombinaci tří (anglických) slov…  a to je vlastně všechno.

Algoritmus, který souřadnice generuje, se snaží být k lidem přívětivý, proto hustě obydlené části obdařuje snadno zapamatovatelnými, kratšími slovy - ty méně obydlené pak slovy delšími, což nehraje úplně pro Mongolsko. Ale jak se říká: lepší třikrát čtyři slabiky než se vůbec nenajít.

Systém W3W už používají Spojené národy pro některé své agentury anebo kurýrní firmy. Mongolsko bude první stát, který bude systém používat oficiálně. V to firma možná doufala, ale jistě se toho sama nenadála. Používat jej můžete i vy, ke stažení je zdarma pro většinu telefonů a je skutečně užitečný. Jediné, co aplikace nezařídí, je zajistit někoho, kdo vás bude hledat.

Autor: Promobot Labs
Autor: Promobot Labs

Páteční menu má velkou slabost pro příběhy velkých útěků a záchran, ale zpravidla se omezuje jen na zvířata, například chobotnice. To se mění. Díky nedovřeným dveřím laboratoře firmy Promobot v ruském Permu uprchl bezejmenný robot ze svého laboratorního zajetí na ulici, kde způsobil dopravní chaos.

Byl to čin skutečně camusovský, protože – a uprchlík to jistě věděl - nemohl mít dlouhého trvání. Po padesáti metrech mu došly baterie. Je otázka, zda jde o ojedinělý incident, anebo další jemný náznak robotí emancipace, která jednou svrhne lidstvo z jeho pomyslného trůnu.

Video: Co říct, když máte na lopatě možná nejlepší tým planety, a to dokonce dvakrát, ale dvakrát se úplně nemožné ukopnete, takže to nakonec skončí remízou 0:0? Nic, jen se chytit za hlavu - jako to dělal polský útočník Arkadiusz Milik v zápase s Německem.

https://www.youtube.com/watch?v=Vt9w5Crx3Pw


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].