0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu29. 12. 20162 minuty

Její manžel pracoval pro Asada. Odmítá rumunský prezident jmenovat premiérku kvůli bezpečnostním rizikům?

Rumunský prezident Klaus Iohannis • Autor: REUTERS

Rumunská politika nabízí jedno překvapení za druhým. Ve volbách, které se konaly v polovině prosince, naprosto suverénně zvítězili dosud v praxi vládnoucí sociální demokraté. Navzdory očekáváním i některým skutečnostem: třeba že předseda strany Liviu Dragnea je stále v podmínce za volební podvody.

Proto také jeho strana svého předsedu nestavěla jako kandidáta na premiéra (se škraloupem je v Rumunsku dle zákona nemožné předsedat vládě). Namísto něj nabídla prezidentu Klausu Iohannisovi Dragneovu blízkou spolupracovnici Sevil Shhaideh. Ale ten její kandidaturu odmítl.

Reklama

Důvodů může být několik. Podle rumunských analytiků by Shhaideh byla jen Dragneovou loutkou, neboť má omezenou politickou zkušenost. Což je ovšem vcelku legitimní způsob vládnutí - a asi není na prezidentovi, aby na základě takové předtuchy odmítal něčí kandidaturu. Problém asi nebude ani v tom, že Shhaideh je muslimka - vzhledem k tomu, že Iohannis je liberálním a prozápadním výčnělkem ve vcelku divoké rumunské politice (sociální demokraté zvítězili zčásti jako “volba, kde aspoň víte, do čeho jdete” a zčásti národoveckou rétorikou).

Podle všeho rumunský prezident dal na varování tajných služeb, které jsou krajně podezíravé ke kandidátčině manželovi a jeho dvěma bratrům. Manžel Sevil Shhaideh je Syřan, léta pracoval v administrativě Asadovy vlády a svým souhlasem se syrským prezidentem a jeho politikou i válečnou taktikou se nijak netají. Podle rumunských tajných služeb je příliš velký risk dát partnerce takového muže přístup k tajným dokumentům (včetně NATO).

A protože prezident Iohannis svůj odmítavý postoj nijak nezdůvodnil, jak je v podobných případech zvykem, právě poslední verze je nejspíš pravdivá. Vyzval proto vítězné sociální demokraty, ať navrhnou někoho jiného. Část strany se sice bouří a chce prezidentův konec, ale ten na druhé straně jen využil své ústavní právo. Podle analytiků Dragnea nebude dělat problémy: najít ve straně někoho, kdo bude nejvyšší post vykonávat ve shodě a po poradě se stranickým předsedou, by neměl být problém.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].