pátek 25. 5. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Irové v pátek v referendu rozhodnou, zda si přejí zrušení ústavního dodatku zakazujícího potraty. Tzv. osmý dodatek přijatý v roce 1983 staví na stejnou úroveň právo ženy a právo plodu na život – fakticky tak potrat zakazuje ve všech případech. Zákon trestá jak lékaře, kteří by interrupci nezákonně provedli, tak ženy, které by potrat podstoupily v zahraničí – žádná ze zhruba 170 000 Irek, které se za 35 let pro tento krok rozhodly, ale reálně stíhána nikdy nebyla. V roce 2013 pak irská vláda schválila zákon umožňující ukončit těhotenství v případě, že ohrožuje život matky.

Jak poukazuje The Guardian, společenské změny v silně katolickém Irsku tradičně probíhaly velmi pomalu, v posledních letech však země prolomila hned několik milníků. Přesně před třemi lety v květnu v referendu schválila sňatky gayů a leseb a předloni se stal premiérem země Leo Varadkar – ve svých 38 letech historicky nejmladší irský premiér, první premiér s imigrantskými kořeny (má indický původ) a také první premiér otevřeně se hlásící ke své homosexuální orientaci.

Reklama
Reklama

Potraty ale v Irsku představují mnohem palčivější problém a postoj k nim mnohdy bolestně dělí rodiny a přátele. Výsledek referenda ukáže mimo jiné, jak silnou morální autoritou v irské společnosti zůstává katolická církev, kterou v posledních letech poškodily skandály s  kněžími zneužívajícími děti.

Mnoho předních irských politiků vyjádřilo podporu pro zrušení dodatku a strana premiéra Varadkara se aktivně angažovala v kampani. Průzkumy předvídají vítězství tábora bojujícího za zrušení, v posledních dnech se rozdíl vyrovnával, navíc více než 20 % irských voličů uvedlo, že jsou stále nerozhodnutí.

Pokud Irové zrušení dodatku schválí, neznamená to ještě automaticky, že budou potraty v Irsku povolené – k tomu musí parlament schválit nový zákon. Vláda již v minulých dnech představila návrh možné legislativy, která by po konzultaci s lékařem povolovala potrat do 12 týdne těhotenství.

 

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Také už se vám stalo, že jste byli u někoho na návštěvě a váš hostitel najednou začal mluvit do prostoru s imaginární osobou? Hned poté vám došlo, že ve skutečnosti mluví s hlasovým asistentem, tedy robotem, který řídí jeho domov. Může se zeptat, jaké bude zítra počasí, může mu dát za úkol pustit hudbu nebo zhasnout světla. Hlasoví asistenti jako je Alexa nebo Siri jsou v módě a výše popsané situace se budou stávat stále častěji. Pokud ale - stejně jako autor tohoto menu -  patříte mezi lidi, které neviditelní roboti ve stylu Hala 9000 z filmu 2001: Vesmírná Odyssea trochu děsí, pak vás rozhodně neuklidní ani zpráva, kterou zveřejnil na svém webu deník Guardian.

Američanka Danielle z města Portland byla velkou fanynkou podobných zařízení. Ve svém domě měla nainstalovaného asistenta, potažmo asistentku Alexu od firmy Amazon a hlasová čidla si nechala rozmístit do všech místností. Kdykoli pronesla slovo Alexa, systém se aktivoval a byl připraven splnit jí dostupná přání. Nedávno se ale stala divná příhoda, která Danielle vystrašila. Hlasový asistent nahrál konverzaci, kterou Danielle vedla se svým manželem, a nahrávku pak odeslal na číslo, které vybral z jejího telefonního seznamu. A vše provedl, aniž ho o to majitelka požádala.

Reklama
Reklama

Danielle se o tom dozvěděla od přátel, na jejichž číslo konverzace přišla. „Okamžitě si odpoj svoji Alexu, někdo vás hacknul,“ volal jeden ze známých jejího manžela. Danielle mu nejdřív nevěřila, myslela, že si dělá legraci. „Seděli jste doma na zemi a bavili jste se spolu o dřevěných podlahách,“ řekl jí manželův kolega. Až tehdy Danielle připustila, že opravdu konverzaci slyšel. „Cítila jsem naprostou ztrátu soukromí,“ řekla Danielle stanici KIRO-TV ze Seattlu. „Už nikdy to zařízení znovu nezapnu. Už té věci nevěřím.“

Má se Google Asistent přiznat do telefonu?

Danielle požádala firmu Amazon, která Alexu provozuje, aby případ vyšetřila. A firma nakonec potvrdila, že k popsané události opravdu došlo: asistent se zapnul, nahrál konverzaci a poté ji poslal na náhodně vybrané číslo z telefonního seznamu. Firma Amazon se Danielle omluvila a dodala, že něco podobného se stává velmi, velmi zřídka.

Ještě zajímavější je vysvětlení, které ostře sledovaná firma poskytla později. Podle nich se hlasový asistent probudil k životu ve chvíli, kdy zdálky bytu zaslechl slovo, které znělo podobně jako Alexa. V následné konverzaci pak zaslechl slovo, které znělo podobně jako „poslat zprávu“. Pak se Alexa zeptala: „A komu?“ A z konverzace na pozadí si zvolila slovo, které připomínalo jedno ze jmen na telefonním seznamu. Když ho asistent vybral, zeptal se, zda obyvatelé jméno potvrzují. Z ruchu na pozadí si pak opět vybral slovo znějící přibližně jako „ano“.

„Taková souhra okolností je velmi vzácná,“ komentovala firma své vysvětlení. „Snažíme se však možnost podobných případů zcela vyloučit.“

https://www.youtube.com/watch?v=VbV_398ngdA