Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Ikea krátila daně o miliardu eur, tvrdí Brusel

A woman is seen in an Ikea shop in a mall in Rome, Italy, May 19, 2017. REUTERS/Max Rossi - RC1D1047A910 • Autor: REUTERS
A woman is seen in an Ikea shop in a mall in Rome, Italy, May 19, 2017. REUTERS/Max Rossi - RC1D1047A910 • Autor: REUTERS

Mít úspěšný globální podnik a platit daně ve Švédsku není optimální kombinace. Ingvar Kamprad, zakladatel Ikey, to pochopil už před čtyřiceti lety – v roce 1973 se přestěhoval do Švýcarska a vybudoval globální firmu, ze které je dnes největší prodejce nábytku na světě.

Nyní se ovšem potvrzují dřívější zvěsti o tom, že Kamprad si ve svém budování vypomohl i tím, že neplatil zbytečně moc na daních. Šetřivý Švéd, pověstný neokázalým životním stylem, totiž podle všeho šetřil i směrem k finančním úřadům. A možná až moc – Evropská komise v pondělí oznámila, že Ikeu podezírá z tvorby účelových nadnárodních schémat, přes které firma zkrátila daňovou povinnost skoro o miliardu eur.

Podle listu The Financial Times, který se zprávou přišel už v neděli, jde o transakce sahající až do roku 2006. Ikea při nich podle Bruselu využila příznivého daňového režimu v Nizozemsku a přelévala peníze přes tamní pobočku takovým způsobem, že je problém v těchto machinacích najít nějaký reálný ekonomický smysl – kromě krácení daní.

„Všechny společnosti, velké či malé, nadnárodní či jiné, by se měly spravedlivě podílet na placení daní. Členské státy nemohou dávat vybraným firmám možnost daňové úspory tím, že jim umožní přesunout zisky jinam,“ prohlásila evropská komisařka pro volnou soutěž Margrethe Vestager na adresu nizozemských úřadů, jejichž postup bude její útvar nyní „bedlivě prošetřovat“. Na to se ovšem odvolává i Ikea, která podle pondělního prohlášení považuje všechny dřívější transakce za právně čisté a celý případ v této fázi bere jen jako kauzu mezi Evropskou komisí a Nizozemskem.

Financial Times připomínají, že úsilí ze strany Evropské komise směrem k účetním kreativcům v nadnárodních firmách trvá už čtyři roky. Za tu dobu Brusel prověřil víc než tisíc případů. U čtyř zemí dospěl k názoru, že postupovaly příliš benevolentně, když nabízely bohatým a přelétavým podnikům zvláštní zacházení ve snaze získat na daních aspoň něco. Útvar pod vedení dánské komisařky takto zakročil například proti Applu v Irsku, Starbucksu v Nizozemsku, Fiatu a Amazonu v Lucembursku nebo dalším podniků v Belgii.

O tom, že Ikea - jež si zakládá i na ekologickém přístupu - na daních šidí, už psal dříve Guardian nebo Economist.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].