Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Francouzská vláda má před Vánocemi nečekaný problém - myši

Známý pařížský obchod s pastmi na myši • Autor: youtube
Známý pařížský obchod s pastmi na myši • Autor: youtube

Několik ministrů francouzské vlády se těsně před vánočními svátky potýká s problémem, který je stejně očekávatelný jako neřešitelný.  S příchodem silných mrazů v první půli prosince - teď se zase trochu oteplilo - se do starých pařížských paláců ve francouzské metropoli, v nichž sídlí většina vládních budov, stáhly myši (a v některých případech i krysy).

Ministerské budovy pocházejí často ze čtrnáctého století, poslední hloubkovou renovací prošly většinou ve století devatenáctém - a mnohé z nich chrání národní nebo světové regule na zachování památek. To v kombinaci s nástupem moderní doby, tedy potřebou protkat špatně izolované stěny nejrůznějšími dráty a provrtat historické dřevěné podlahy potrubím, vystavilo paláce zásadní nevýhodě tváří v tvář zmíněným hlodavcům -  nota bene když jsou v přízemí budov často archivy a tedy nekonečně mnoho potravy.

Myši mají zkrátka navrch a zdá se, že letos to platí obzvlášť. Kritická situace panuje zejména na ministerstvu vnitra, historické budově co by kamenem dohodil od Elysejského paláce. Jak informovala stanice France Info, na ministerstvu museli nainstalovat bezpočet pastiček – včetně soukromých prostor vedení úřadu.  Nejvíce na ráně má být ministryně bez portfeje Jacqueline Gourault přidělená k ministrovi vnitra. Ta má v budově nejen kancelář, ale také byt - a jak se svěřila rádiu France Info, musela položit pastičky téměř všude ve své ložnici, aby se s invazí hlodavců vypořádala.

Podobná situace panuje na ministerstvech školství, sociálních věcí a také v centrále francouzské diplomacie. Zaměstnanci ministerstva zahraničí ovšem na pozadí myšího útoku řešili zároveň problém, jak se vypořádat s hlodavci civilizovaným způsobem: řadě z nich se kvůli často kruté smrti zvířat nelíbily ani pastičky, ani návnady napuštěné jedem.

Úřad ministra Jeana-Yvese le Driana to proto vyřešil “po staru” - pořídil na úřad kočky. Zatím jsou jen dvě, neboť invaze tu nebyla tak velká jako na ministerstvu vnitra. Jmenují se Nomi a Noé, což je rozloženina slova Nominoe, prvního krále Bretaně. Ministr le Drian je totiž sám Bretonec - a zaměstnanci úřadu mu tímhle chtěli poděkovat za to, že souhlasil s pořízením čtyřnohých predátorů namísto pastiček a jedu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].