Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Extrémní horko rozpustilo nejvyšší vrchol Švédska

Za jediný měsíc veder ztratila špička Kebnkaise celé čtyři metry. • Autor: Wikimedia
Za jediný měsíc veder ztratila špička Kebnkaise celé čtyři metry. • Autor: Wikimedia

Švédsko zažívá mimořádně smolný týden. Poté, co v úterý odpoledne neznámí lupiči z katedrály nedaleko Stockholmu ukradli korunovační klenoty nevyčíslitelné hodnoty, přišla hned o den později další špatná zpráva, tentorkát z dalekého severu země. Meteorologové z horské stanice Tarfala hlásí, že jižní vrchol hory Kebnekaise, který dosud platil za nejvýše položené místo ve Švédsku, o své prvenství přišel. Může za to extrémní horko, které ledem pokrytý jižní vrchol rozpustilo, informuje agentura Bloomberg.

Ještě 2. července, kdy meteorologové prováděli pravidelné měření, dosahoval jižní vrchol Kebnkaise výšky 2101 metrů nad mořem. Poslední červencový den už ale hora měřila jen 2097 metrů. Za jediný měsíc, během kterého se Švédsko i zbytek Evropy potýkalo s extrémním vedrem, ztratila špička Kebnkaise celé čtyři metry. Ledová koruna hory odtávala průměrnou rychlostí 14 centimetrů za den, dnes má tedy ještě méně, než je 31., července naměřených 2097 metrů. Nejvyšším vrcholem Švédska se tak stává (nebo se během příštích dnů stane) severní vrchol stejné hory, jehož skalnatá špice měří  2096,8 metrů.

Ještě nikdy jsem nezažil, že by se jižní vrchol zmenšil tak prudce.

Výška jižního vrcholu se mění každý rok s ohledem na roční období – v zimě je pod nánosem sněhu vyšší, v létě pak táním klesá. Posledních dvacet let se ale postupně celkově snižuje, každý rok o metr. Letošní úbytek je však z pohledu meteorologů extrémní. „Ještě nikdy jsem nezažil, že by se jižní vrchol zmenšil tak prudce, jako to pozorujeme během letošního léta,“ řekla agentuře 

profesor
profesorka Gunhild Ninis Rosqvist ze Stockholmské univerzity, která je zároveň vedoucím výzkumné stanice Tarfala.

Švédsko letos zažívá rekordní vedra na mnoha místech. Minulý měsíc byla teplota v zemi 3–5 stupňů nad průměrem. Vedro a sucho doprovázely obrovské požáry na severu země.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].