0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu16. 12. 20173 minuty

Číňané platí mobily a upisují se systému poslušných konzumentů

Alipay v čínském KFC • Autor: REUTERS

Když se Lazarus Liu po třech letech studií v Londýně vrátil v roce zpět do Číny, okamžitě ho zarazilo, jak moc se země změnila. A především v jedné věci: kamkoli se podíval, všem peněžním transakcím dominovaly platby mobilním telefonem. Všichni za všechno platili telefonem. U McDonalda, v obchodě s domácími potřebami, v restauraci, kde je obsluha vybavená QR kódy, aby mohla přijímat dýška – a platbu přes QR přijímají i pouliční žebráci. Dokonce i jeho matka, když vyrazila na tržiště pro zeleninu, brala si jen mobil. To byl poslední impulz, proč si Lazarus Liu také pořídil aplikaci Alipay a stal se součástí cyklu mobilních plateb, jejichž prostřednictvím se v Číně ročně utratí 5,5 bilionu dolarů (v USA pro srovnání je 112 miliard).

Aby sledoval platební morálku svých uživatelů, nabízí Alipay svým uživatelům také možnost zapojit se do projektu Zhima Credit (nebo také Sesame Credit). A tady začínají první kroky k uskutečňování dystopické vize světa, v níž bude každý hodnocen svým konzumentsko-občanským skórem. Fascinující čtení nabízí spisovatelka a novinářka Mara Hvistendahl v dlouhém, velmi komplexním a napínavém textu Inside China's Vast New Experiment in Social Ranking na serveru Wired. 

Reklama

Alipay je superaplikace, která ví o svých uživatelích naprosto vše: co kupují, jedí i čtou. Na základě tohoto ohromného množství dat pak Zhima Credit sestavuje bodové skóre, které s výškou přináší člověku výhody, ale když klesne, umí ho dostat do nesnází. Po letech snah a pokusů internet a moderní technologie omezovat Čína nyní na několika frontách vyvíjí až ďábelsky geniální technologie sloužící k integraci a ovládání společnosti.

Koeficient a způsoby, jak si zlepšit skóre, nejsou transparentní, což pocítila sama Hvistendahl, když se k Alipay upsala. Coby nový uživatel s nulovou minulostí musela platit zálohy k výpůjčce kola, což lidé s vyšším skóre nemusí. Jako dnes například Liu, jehož nastřádané body mu umožňují lepší podmínky při sjednávání půjčky, ale i benefity typu, že nemusí při cestování procházet bezpečností kontrolou na letišti. Body zase ubírají nezaplacené pokuty. Obecně také platí, že má-li člověk mezi přáteli na sociálních sítích movité osoby, jeho skóre může stoupat, lidé se špatnou platební morálkou mu naopak přitíží. Proto je strategie nepřidávat si je.

Jak ale Hvistendahl popisuje, do hry vstupuje čím dál víc faktorů, které nemají nic společného s platební morálkou. Když se v roce 2015 podstupovalo 9,4 milionu mladých Číňanů tvrdé přijímací zkoušky na vysoké školy, generální manažerka společnosti Zhima Credit Hu Tao řekla novinářům, že doufá, že obdrží seznam studentů, kteří podváděli, aby se podvod promítl do jejich Zhima hodnocení. „Nečestné chování by nemělo být bez následků,“ dodala k tomu.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].