Bude nástupcem Exploreru srp s kladivem?
Neck-to-neck :: Zklamaný Google :: Co bude dál s programem NSA :: Jaká je baterie od Tesly :: Prokletí Microsoftu
Britské volby jsou za námi. Souhrn nabízí kolega Jiří Sobota. Kdo sledoval všechno předvolební předvídání, naučil se dokonale frázi neck-to-neck. Přesně takhle, neck-to-neck, běželi vedle sebe v průzkumech labouristé a konzervativci. Výsledky takové nejsou, krk si zlámali labouristé, David Cameron podle všeho zůstává v premiérské rezidenci. Podle analytika BBC Nicka Robinsona se tyhle nejnejistější volby za poslední desetiletí změní v mohutné politické zemětřesení.
Občas i Google narazí - na selský starostenský rozum. Vysnil si opravdu futuristické nové sídlo - bylo tak futuristické, že sami architekti uznávají, že některé jejich nápady by bylo obtížné realizovat, protože počítají s materiály, které ještě nikdo nevynalezl. Ale štěstí přeje připraveným, takže v blízké budoucnosti by ohromující areál pokrytý ultratenkým skleněným pláštěm snad bylo možné postavit.
Což ovšem bude potřeba vyzkoušet jinde než v kalifornském městečku Mountain View, na jehož volný pozemek si Google brousil zuby. Tamní radní se totiž rozhodli, že nikoliv Google, ale profesní sociální síť LinkedIn dostane k užívání podstatnou část volné parcely. Také tam postaví své nové sídlo, ale ve srovnání s googlovskými vizemi velmi skromné: především proto, že je představitelné a … postavitelné. Podle mínění zástupců mountainviewských měl LinkedIn také lépe promyšleno, jak se zapojí do života města.
Nicméně milovníci sci-fi nemusí tesknit, Google hledá vhodný pozemek dál. A když hledá Google, najde.
Americký federální soud rozhodl, že to, co Národní bezpečnostní agentura (NSA) činí - tedy že shromažďuje data o hovorech a komunikaci Američanů - je nelegální a jde i za rámec takzvaného Patriot Actu, zákona přijatého v reakci na teroristické útoky z 11. Září 2011.
Právě na jednu jeho specifickou část se NSA odvolávala coby na legální ospravedlnění sledovacího programu. Ten se stal terčem kritiky poté, co Edward Snowden utekl ze Spojených států a zveřejnil detaily dosud tajné akce agentury. Americký kongres měl NSA posvětit pokračování v programu za necelý měsíc, prvního června. Nebylo to jisté ani před rozsudkem a usnesení soudců je dalším argumentem proti.
Předminulý týden představená baterie firmy Tesla bezpochyby je - nebo se alespoň ozývá jen málo hlasů, které by to rozporovaly - průlomem v lidském nakládání s elektrickou energií. Je to první všeobecně dostupná a uživatelsky velmi vstřícná technologie (stojí řádově tisíce dolarů, což jsou sumy srovnatelné s instalací solárních panelů na střechy rodinných domů), která umožňuje energii skladovat. Čímž odstraňuje tím dosavadní neduh obnovitelných zdrojů, totiž relativní nepředvídatelnost a kolísavost dodávek.
To jsou sice dosažitelné a velmi realistické, nicméně pořád jen vize. Agentura Bloomberg si položila otázku, zda je používání baterie výhodné tady a teď. A došla k tomu, že i teselská baterie je “běh na dlouhou trať”. Jinými slovy: moc se to zatím nevyplatí. Je to sice užitečná záloha, ovšem pořád dražší než běžný generátor.
Je fakt, že analýza pracuje s americkými, především kalifornskými reáliemi. Ve státě bohatém na slunce je totiž výhodné přebytky z vlastních domovních solárních panelů dodávat zpět do sítě - proč tedy raději nevydělat než si energii ukládat do drahých baterek. Produkt Tesly je tak zatím přitažlivý pouze pro velké podniky, se kterými už Tesla spolupracuje.
V energetice je nicméně všechno běh na dlouhou trať. Analýza Bloombergu sice říká, že při současném nastavení tarifů a vůbec fungování přenosové sítě se domácnostem nová baterie nevyplatí; jedním dechem ale dodává, že změny nevyhnutelně přijdou. A možná to nebude Tesla, kdo bude z převratu těžit nejvíce: Sillicon Valley je plné firem a nových technologií, které čekají na investory.
Microsoft před nedávnem poslal svůj Explorer do důchodu - firma si tehdy interně přísahala, že nový prohlížeč softwarového giganta nazvaný Edge bude po celý život předstírat, že staršího příbuzného nezná a nemá s ním nic společného. Přece jen: i když k tomu neměl nikdo valný důvod, Explorer prostě neměl nikdo rád. Nedávno představil Microsoft logo nového prohlížeče – a zdá se že, firma je asi v tomhle ohledu prokletá.
Nové logo totiž starý Explorer překvapivě a zjevně připomíná, což je kupodivu vzhledem k výše řečenému záměr. Ale hlavně, komunita logo-designérů už si z nového výtvoru utahuje. “Co to jako je? Srp a kladivo? Já osobně vidím rotujícího modrého ježka.” A tak dále a tak dále…
Video: Je to těžké, když fandíte jak Barceloně, tak Bayernu. Máte radost, když váš oblíbenec smete oblíbence? Ale to je pěna dní, na kterou se záhy zapomene. Mač a především jeho dohra nám může sloužit jako věčné připomenutí, že internet je především sférou zlomyslnosti. Boateng je skvělý obránce, Messi je pekelně rychlý, Boateng couval - a to jeden ztratí rovnováhu jako lusknutím prstu. O den později pak přijde tohle.
Kulturní tip: V novém Respektu najdete obsáhlý text o tomhle civilizačním počinu firmy Google. Než si o Art Projectu v pondělí přečtete, můžete si celý víkend brouzdat tím nezměrným bohatstvím.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].