Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Denní menu, Společnost

Britští vědci: Sex musí počkat, mileniálové se bojí intimity a selhání

Mileniálové - vše na dosah • Autor: Archiv
Mileniálové - vše na dosah • Autor: Archiv

Dospívali po roce 2000 a nová známost (nebo porno) je pro ně na dosah jednoho „swipu“ na mobilu. Sex je ale pro dnešní mladé lidi něco, z čeho mají strach. Podle britských Sunday Times odkládají intimní spojení v daleko větší míře než jejich rodiče. Článek vychází z rozsáhlého průzkumu, který sledoval 16 tisíc mladých lidí narozených v letech 1989 a 1990 od jejich čtrnácti. Každý osmý respondent a každá osmá respondentka uvedli, že v 26 letech ještě s partnerským sexem nemají žádnou zkušenost.

Data pocházejí z širšího šetření, které pod názvem The Next Steps rozběhlo britské ministerstvo školství a poté jeho správu převzala University College London. Je přitom pravděpodobné, že účastníci nepřiznali celou pravdu. Mnozí odmítli na otázku o svých sexuálních zkušenostech odpovědět. Pokud by se připočetli k těm, kdo se k panenství nebo panictví v 26 letech přiznali, což by podle expertů citovaných v textu do značné míry dávalo smysl, pak by poměr stoupl z každého osmého až na každého šestého.

„Mileniálové vyrostli v kultuře hypersexuality, která způsobuje strach z intimity,“ vysvětluje v článku psychoterapeutka Susanna Abse. Mladé ženy jsou podle ní vystaveny světu, kde kraluje kult krásného pevného těla, mladí muži se zase musí vyrovnat s dojmem, že normou je permanentní erekce. Na obou stranách je strach ze selhání umocněn tím, že cokoli intimního může kdykoli vyplavat mezi přáteli na Facebooku.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].