Bob Dylan, Aretha Franklin, Albert Ayler, The Velvet Underground, Eric Dolphy, Dusty Springfield a mnoho dalších jmen, která změnila podobu populární hudby, najde čtenář v žebříčku 200 nejlepších alb z let šedesátých sestaveném redaktory serveru Pitchfork.
Vliv šesté dekády 20. století na formování populární hudby je nepopiratelný a patrný do současnosti. Potkaly se tu dva zásadní faktory. Jeden demografický, kdy početná generace poválečných baby-boomers dorostla do věku, v němž se nejen tvoří hudební vkus, ale také se stala hnací konzumentskou silou nové kultury. Druhý faktor byl technologický, když inovace umožnily přehrávání hudby na nových místech v nových kontextech (v autě, v televizi) a lepší aparatury zase daly vzniknout velkým koncertům.
O síle tvorby šedesátých let však vypovídá především to, že na rozdíl od let padesátých, kdy hitparádám dominovali líbiví zpěváci typu Binga Crosbyho, muzikálové melodie a desky pro úzce vyprofilované publikum, se v éře nástupu rockové hudby zrodily i masové hity. A také desky, které se znovu a znovu dočkávají výročních vydání (např. debut The Velvet Underground či Sgt. Pepper) a oslovují posluchače často o mnoho mladší, než jsou ony samy. Právě na formát dlouhohrající desky a hudbu, jež nejlépe rezonuje se současným uchem, se v žebříčku padesátka redaktorů Pitchforku soustředí.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].