Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Deník

Karlovy Vary, den 6. Rudolph

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

„Ženy jsou odporné… Obzvláště matky.“ „Mám rád kněze. To jsou aspoň opravdoví pokrytci.“ Nebo: „Všichni se chtějí dostat do nebe, ale nikdo nechce umřít.“ Tyhle bonmoty z úst filmového zlosyna by mi samy o sobě překopaly žebříček oblíbených hlášek. Když je ale navíc s gustem deklamuje Divine, nejslavnější transvestita filmového plátna ve své první mužské roli, je zážitek o to silnější.

Výčet diváckých slastí nad filmem Alana RudolphaZmatek v hlavě ještě zdaleka nekončí. Jeho noirová detektivka z roku 1985 se odehrává skoro až v komiksových kulisách přízračné megalopole Rain City, jejímiž ulicemi po chvíli projíždějí náborové džípy vojenské milice. Do boje o jednu ženu, naivní Georgiu (Lori Singerová) svedou nitky osudu bývalého policistu Hawka (Kris Kristofferson) a naivního venkovského balíka Coopa (Keith Carradine). Záměrně naivní vyprávění plné humoru založené na přepjatém herectví a výstižných dialozích vypráví ovšem ve spodních linkách o podstatných věcech mezilidských vztahů jako je láska, čest, svědomí.

Snad ještě o chlup lepší je režisérův o rok starší snímek Vyber si mě. Film, jehož náladu plně předurčuje jazzová hudba Teddyho Pendergrasse, je stejně melancholická a zároveň nepředvídatelná jako dobrá improvizace sehraných muzikantů. Protínající se příběhy pěti rozervaných hrdinů a hrdinek se odehrávají většinou v nerealisticky nasvíceném prostředí, které připoutává pozornost k emocím ve tvářích herců a jejich vnitřním psychologickým pochodům. Keith Carradine opět exceluje, tentokrát v roli patologického lháře a jen zdánlivě paradoxně toho nejupřímnějšího hrdiny z celého toho lidského bestiáře.

Alan Rudolph v krátkém rozhovoru, který jsem s ním měl čest vést, uvedl, že casting považuje za nejdůležitější součást každého filmu. „Můžete udělat film bez příběhu, ale ne bez herců,“ říká. „Tvář je pro mne zajímavější než jakákoli krajina.“ Já rozhodně na Carradinovy oči a na poslední pochybovačný pohled životem protřelé Eve (Lesley Ann Warrenová) jen tak nezapomenu. Ďábelsky vtipný a hluboce pravdivý film prostě musíte vidět a já jsem vděčný karlovarskému festivalu, že pro mne objevil nového, originálního tvůrce, jehož tvorbu určitě stojí za to pečlivě nastudovat.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].