Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Dělníci kultury, Kultura

Zlaté prasátečko

Co má společného soutěž Sexistické prasátečko a fotograf Miroslav Tichý?

Ve středu se opět vyhlašovala soutěž s neobvyklým názvem Sexistické prasátečko. Klání je to populární, soudě alespoň podle návštěvnosti zpravodajských serverů, kde článek o výsledcích patřil k nejčtenějším. Pořádá ho hnutí Nesehnutí, což je v letošním ročníku roztomilé, protože vyhrála reklama firmy S&Ř, CH Kovo, kde se píše, že tenhle podnik „ohne vše dle vašeho přání“. A taky „přeřízne“. Aby snad nebyla mýlka, o co při tom všem ohýbání a přeřezávání půjde, propagační plakát ozdobilo Kovo fotkou blonďaté děvy s pootevřenými ústy a podprsenkou stáhnutou na půl žerdi.

Kovo pochopitelně nepodniká v sexuálním průmyslu, to by si ho soutěž nevšímala, tam takové reklamy patří k věci, nýbrž ve zpracovávání plechu, což na dolním kraji plakátu dokládá slovy „lakujeme, stříkáme!“ Sexistické prasátečko je tedy cenou negativní, lépe řečeno anticenou těm firmám, které své zákazníky lákají na úplně jiné vnady, než jaké mají jejich výrobky, v případě Kova vysekávací lis Euromac. To platí i pro držitele druhého místa, pilu Pasák: zpracované dřevěné fošny propaguje dívkou téměř z oka vypadlou již zmiňované krasavici, tato má ovšem místo ňader odhalené pozadí doprovozené apelativní výzvou „Na to si musíte sáhnout!“.

Další výsledky netřeba podrobně dokumentovat. Ale proč o tom autor těchto řádků píše. Celý týden si totiž láme hlavu tím, jak se to má vlastně s fotografem Miroslavem Tichým, kterému rovněž ve středu začala první pražská výstava na Staroměstské radnici. Fotky tohohle kyjovského starce patří momentálně na uměleckém trhu k nejvyhledávanějším, zobrazují přitom podobné výjevy, jaké jsou k vidění na zmiňovaných plakátech. S tím rozdílem, že dotyčné dívky z Kyjova Tichý fotil tajně, podprsenky si nesvlékaly kvůli penězům z reklamy, ale protože se zrovna převlékaly třeba na plovárně, kde je Tichý přistihl svým podomácku sestaveným voyerským fotoaparátem.

Výstava tenhle sexistický rozměr jeho tvorby poprvé naplno přiznává, kurátor Gianfranco Sanguinetti ji a doprovodnou publikaci dokonce rozdělil do oddílů podle klíče zadky, prsa, nohy, dívky se zmrzlinou ba i malé holčičky. Prý to není nic proti ničemu, protože koneckonců když Caravaggio maloval svou Madonu s poutníky, za model mu stála prostitutka Lena, takže výtvarné umění je vlastně plné pohlavnosti už odedávna a kdo si to nepřizná, ten je pokrytec. Možná jím je i autor těchto řádků. Nicméně v Kyjově ke zvláštnímu koníčku Miroslava Tichého nesloužily prostitutky, nýbrž obyčejné holky z ulice, myšleno pochopitelně nikterak eufemisticky. Takže v tomhle Sanguinettiho příměr nějak pokulhává.

Výstava je to jinak pozoruhodná, takové fotky se opravdu jinde nevidí, více o ní se od autora těchto řádků můžete dočíst v pondělním Respektu. Jo, a za týden moc nejezte, jinak byste neviděli zlaté prasátečko.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].