Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Dělníci kultury, Kultura

Šest důvodů, proč by měl Hugo získat Oscara

Když byly vyhlášeny nominace na Oscara, zavládlo všeobecné překvapení, že se s jedenácti nominacemi postavil snímek Hugo a jeho velký objev a vyzval tak na přímý souboj favorizovaného Umělce. Tady je v kostce pár důvodů, proč by si za nejaké tři týdny měl odnést sošku populárního plešouna za nejlepší film nenápadný majstrštyk Martina Scorseseho.

1. Scorsese je PAN režisér. Kam se při vší úctě hrabe Michel Hazanavicius, který v Umělci dokazuje jenom to, že je zručný plagiátor. Scorseseho mistrovství se prokazuje efektní, ale neexhibující režií. 3D technologii využívá k tomu, aby zdůraznil různé plány obrazu. Virtuózní dlouhé jízdy kamery navozují slastnou závrať.

2. Hugo i Umělec jsou uctěním éry němých filmů. Francouzský film jen napodobuje jejich styl, což po pár minutách začne zavánět otravnou manýrou. Hugo se dívá za kulisy, rekonstruuje proces vzniku filmů Georgese Melièse a připomíná, že film vznikl jako atrakce vzbuzující úžas a filmařina byla a je ve své prapodstatě hájemstvím věčných hračičků a tichých bláznů.

3. Hugo má Borata. Sasha Baron Cohen je Bůh a dokazuje to v každém filmu, ve kterém se objeví.

4. Hugo je film pro děti, který se dětem pravděpodobně nebude líbit. V recenzích se objevují výtky, že film je pro malé diváky příliš dlouhý a děj příliš složitý. No hurá! Aspoň ti roztomilí andílci v kině při luštění titulků únavou usnou a nevytrhují ostatní diváky ze zážitku svým věčným vrtěním, hlasitým srkáním a otravnými dotazy.

5. Hugo má překvapivě rafinovaný scénář, jehož nuance děti opravdu neocení. Jen namátkou: příběhem se prolínají motivy, které mají funkci zároveň v Hugově příběhu a zároveň odkazují na slavná filmová díla (slavná scéna s Busterem Keatonem visícím na věžních hodinách, Melièsova raketa zabodnutá do oka Měsíce a nebo vůbec první film bratrů Lumiérů zachycující příjezd vlaku do stanice) a vytváří tak fikční svět, který je spjat s dějinami kinematografie. Čirá slast pro každého opravdového cinefila!

6. Hugo mě opravdu dojal, což se žádnému jinému z oscarových favoritů nepodařilo.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].