0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Dělníci kultury8. 10. 20102 minuty

Pozdrav z Liberce

Ano, konečně. Málem jsem nad českým hip-hopem zlomil hůl. Nejsem na něj žádný zvláštní expert, ale tuzemská scéna mi přišla vždycky nějak zvláštně impotentní. Převládala v něm buď póza a silácká gesta odpozorovaná z ciziny, nebo naopak infantilní žertování založené na slovních hříčkách. Teď ale přichází Lipo s angažovaným rapem a před volbami zasazuje přesný úder liberecké radnici. Píseň Pozdravy z Liberce si primátor Kittner před spaním pouštět nebude.

Píseň by se dala brát za odpověď na animovaný klip, se kterým by pánové z liberecké ODS mohli úspěšně agitovat leda tak v mateřských školkách. Primátor v něm na louce chytá motýlka (ne běláska, ale doplněk k obleku), pobíhá po kresleném Liberci a se svými kolegy prozpěvuje například: „Máme své tygry i zoologickou, turistů davy, trať elektrickou.“ Je to podívaná vhodná jen pro masochisty, nebo lidi, kteří se chtějí přesvědčit, kam až může vést naprostá ztráta soudnosti.

Reklama

To Lipo vidí stav Liberce trochu jinak: „Ulice jako v Rumunsku, zbouraná Textilana, výsledek vaší politiky, kráter u Perštýna. Hokejová hala stojí, to vám mám nohy líbat?“ O kousek dál pokračuje: „Nemáte koncepci, vizi, nemáte ani cíl. Myslíš, že fontánou sis tady všechno vyžehlil? Zdevastovaný památky, město Babylonů, pozemkovejch machinací a arogance k tomu.“ Mým oblíbeným veršem se pak stává: „Na křídovým papíře kádruješ redaktory, na každou kritiku odpovíš, že tu máme hory.“

Mladý básník s mikrofonem ale jenom nekveruluje, spíše verbuje lidi k volbám. Ve městě, „kde vládne jedna parta a s ní stavební lobby“ totiž podle jeho mínění bude rozhodovat každý hlas. Nepřemlouvá dědu, ani bábu, začíná u sebe. Dívá se kolem sebe a realitu přesně popisuje. Občas mu text sklouzne do klišé a stylistických neobratností. Ale je to přesně cílená politická píseň, která se v našich končinách jinak příliš nenosí.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].