Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Dělníci kultury, Kultura

Jak diváci konečně poznali jejich matku

O seriálu, který se rozpadl do chatrné vztahovky. Spoiler

Tak na další série • Autor: CBS
Tak na další série • Autor: CBS

Posledním dílem seriálu How I Met Your Mother (Jak jsem poznal vaši matku) se konečně uzavřel celý, devět let trvající příběh. Ukázalo se, že hlavní hrdina Ted je mimozemšťan a ona Matka je přezdívka pro iontové dělo, kterým vyhladí lidskou rasu.

Ne, promiňte, dělám si legraci. V posledním díle tvůrci odhalili, že Ted se z neustálých marných pokusů najít holku trošku pomátl na rozumu. Ve skutečnosti sedí v pokoji v psychiatrické léčebně a hovoří ke dvěma zmačkaným polštářům, které považuje za své nikdy neexistující, děti.

Ne, promiňte, dělám si legraci a je to nedůstojné. Ve skutečnosti se v posledním díle ukázalo, že celých těch devět let je vlastně jen zrychlené „promítnutí života“, které Tedovi proběhlo hlavou ve chvíli, kdy poprvé spatřil Robin. Ve skutečnosti jsme stále v MacLaren’s Pubu, Ted právě potkal Robin a představuje si, jak by se to vyvíjelo, kdyby ji oslovil. A v posledních sekundách sleduje, jak Robin odchází s někým jiným…

Ne, promiňte, dělám si legraci. Zase. Ve skutečnosti se v posledním díle ukázalo, že Ted opravdu potkal matku a je to ta, co ji v deváté řadě průběžně ukazovali. Oženil se s ní, měl s ní dvě děti, ale ona pak zemřela na blíže nespecifikovanou nemoc. Robin si opravdu vzala Barneyho, pak se s ním rozvedla, a Ted vypráví svým dětem celý příběh vlastně jen proto, aby jim vysvětlil, že teď, šest let po matčině smrti, začne randit s Robin, kterou vlastně furt miloval.

Promiňte, nedělám si legraci. Bylo to legen… počkejte si na to!

Když seriál How I Met Your Mother v září 2005 začal, okouzlil miliony diváků po celém světě. Pravda, vyprávění o partě skorotřicátníků z New Yorku, kteří spolu prožívají úspěchy, neúspěchy, vztahy, rozchody a další atributy tohoto věku, není nic originálního. Na stejném principu zafungovali v 90. letech Přátelé. Je logické, že právě s nimi byl seriál o architektovi Tedu Mosbym a jeho přátelích - fanoušky nazývaný zkratkou HIMYM - srovnáván.

Přátelé byli ve své době inovativní, byl to “sitcom nové generace”. I HIMYM musel tedy přijít s něčím neokoukaným, pokud nechtěl sám sebe pasovat do role “odvaru”. A podařilo se mu to hned od prvních epizod. Tvůrci dobře využili základní premisu “otec vypravuje v budoucnu dětem příběh toho, jak se potkali s jejich matkou, a bere to důkladně” - což jim umožnilo kreativně pracovat s “flashbacky”, resp. zde spíš “flashforwardy”.

Autoři využili i možnost zcizujících komentářů “hlavního hrdiny z budoucnosti”, který glosoval některé situace, čímž třeba obrátil děj celého dílu naruby. Velmi dobře využili i paralelní linie vyprávění, zatahovali do konverzací aktuální popkulturní fenomény a děj přesahoval i do reality. Například jeden z hrdinů Barney říká v jedné z úvodních epizod další postavě: “Cože, ty nečteš můj blog?” - načež fanoušci po odvysílání dílu zjistili, že Barneyho blog na webu opravdu existuje.

himym quotes ctr 2 • Autor: Respekt
himym quotes ctr 2 • Autor: Respekt

Bohužel seriál zasáhla neblaze známá stávka amerických scénáristů. Tehdy byla ve vysílání pauza, po které se HIMYM horko těžko rozjížděl. Navíc produkce dostala od CBS objednávku rovnou na několik dalších sérií. Autoři se netajili tím, že finální zápletku mají vymyšlenou od začátku - jenže konec se odložil postupně o několik sezón, takže slibně rozehraná partie se postupně ředila a ředila. Seriál přešlapoval na místě, z inovativního svěžího sitkomu se stala jen “vztahovka”, navíc občas stavěná hodně chatrně.

“HIMYM se mezi seriály nezapsal jako typický sitcom. Ano, humor byl na prvním místě, ale neméně důležitý byl i děj. Úspěchu přispěla také různorodost hlavních postav. Každý si přišel na své - někoho zajímala především Tedova cesta k nalezení té pravé, pro spoustu lidí byl stěžejní postavou sukničkář a fanoušek obleků Barney se svou nekonečnou zásobou hlášek, balicích taktik a kouzel. Dalším přirostl k srdci pár Marshall a Lily, a v neposlední řadě také kanadská milovnice hokeje, skotské a zbraní Robin,” shrnuje svůj pohled na seriál Michal Grepl, který pod přezdívkou Jingspiral po sedm sezón překládal každý týden titulky pro české fanoušky, kterých nebylo málo. I u nás vyšlo několik knížek o tomto seriálu, fanoušci pořádají Suit Up Party, některé “hlášky” zlidověly.

… dární! (a dáme si placáka)

Tak skončil poslední díl. Nejdřív jsem ucedil něco hrozně neuctivého. Pak jsem si řekl, že je to vlastně dobrý příběh. Kluk potká osudovou holku, různě se scházejí a rozcházejí, je jasné, že jim to spolu nejde, ale divákům je jasné, že ti dva k sobě patří, i když budou každý na jiném kontinentu.

Ale co, sitcom není historie romantických příběhů, tak můžu být trošku nostalgický. Vzpomněl jsem si na předposlední epizodu první série s názvem Mléko, kdy si na konci Ted uvědomí, že nechce „perfektní ženu svého života“, ale Robin, a hraje k tomu píseň od Roxy Music („Oh Mother of Pearl, I wouldn’t trade you for another girl!“) Až jsem se skoro dojal. A pak jsem opět ucedil něco hrozně neuctivého, protože kdyby to takhle skončilo po čtvrté sezóně, vzpomínal bych na HIMYM jako na skvělý inovativní seriál.

Takhle na něj vzpomínám jako na skvělý inovativní seriál, který se pak neskutečně rozbředl ve scénáristické bezradnosti, a u něhož skalní fanoušci po každé zprávě „bude ještě jedna sezóna“ volali houfně: “Neeee! Už chceme vidět, jak Ted potká tu matku a jak se rozvíjí jejich vztah!”

Všem těmhle nadějím tvůrci zabouchli dveře. Jestli jsme si po posledním díle Přátel mohli říkat “…a jak to bylo dál?”, u HIMYM nemůžeme. Během posledního dílu jsme se dozvěděli, jak to s hrdiny bude až do roku 2030. Chystá se údajně seriál How I Met Your Daddy, který nemá mít stejné hrdiny, jen podobný půdorys vyprávění.

A jak se potkali vaši rodiče?

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].