0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Společnost10. 2. 20122 minuty

Ze škodovek pivo. A naopak

Máme tu další heslo ze slovníku toho, co se nosí. Dnes to bude „ekocyklace“, což je jeden z dvanácti hlavních spotřebitelských trendů pro letošní rok, které sloupkařům světa rozesílá londýnská agentura Trendwatching (i nám – při vší skromnosti).

  • Autor: Globe Media /  Reuters
• Autor: Globe Media / Reuters
↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Ekocyklace je „fenomén“ (co také jiného?), kdy firmy „pomáhají spotřebitelům recyklovat tím, že od nich přebírají staré zboží a konstruktivně ho přetvářejí v něco jiného“. Máme tu od Trendwatchingu i pár příkladů. Tak například firma Nike shromažďuje použité (nesmírně propocené) tenisky, přidělení dělníci je rozpářou (chudáci), rozemelou a ze vzniklé granuláže dělají povrchy basketbalových hřišť a tenisových kurtů.

Dále tu máme firmu Garnier, která vyrábí šampony. Někteří její zaměstnanci jsou však nově vyčleněni na to, aby šampony sbírali. A s nimi i obaly od veškeré kosmetiky, od všech těch gelů, tonik, ba i gomáží s exfoliací nebo bez (nebojte, to nejsou názvy deviací). Dělají z nich vybavení na dětská hřiště. Ne snad, že by si děti hrály s polovypotřebovanými šampony (doufáme), nýbrž recyklací vznikne plast a z něj se pak vyrábějí hrací prvky. Taktéž firma s outdoorovým oblečením Patagonia už takto shromáždila 45 tun použitého oblečení a přeměnila ho na 34 tun oblečení nového (plus pár tun hadříků na nádobí).

Nechceme se však nijak podbízet agentuře Trendwatching (never ever, vzkazujeme do Londýna). Rádi bychom využili této příležitosti a představili schéma typicky české „ekocyklace“. Odehrávala by se na půdorysu Plzeň (Pilsner Urquell) a Mladá Boleslav (už chápete?). Ve firmě Škoda Auto by byla zavedena třídírna použitých karoserií. Všechny karoserie v barvě zelené a zlaté (firemní barvy světoznámého pivovaru) by putovaly na speciální linku, která by je během několika minut zpracovala na pivní zátky. Naopak v pivovaru by se shromažďovaly pivní zátky, z nichž by pak vyškolení dělníci sestavovali škodovky. Hotové automobily by byly zelené a zlaté, zdobené nahodile písmeny P, I, V nebo O. Kam se hrabe N, I, K, E.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].