Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Legenda o vlně

Poslyšte báji, kterou mi vyprávěl bělovlasý stařec v chýši pod vrcholky Karpat. „Je mi už sto osmdesát let. Ale jaktěživ ještě nepostihl naši salaš takový smutek. To proto, že zmizelo kouzlo,“ zadíval se do ohně jako do minulosti. „Jednoho dne sem začali chodit lidé zvláštního kmene. Měli velké barevné rance, všemu se divili a podarovali nás tabákem,“ při těch slovech potáhl z marlborky light. Pak ztišil hlas a jeho poslední černý zub se v dutině tyčil jako pomník zakázaného tajemství. „Oni sem přinesli kouzlo. Dovedli odehnat vlky.“

  • Autor: munte.cz
• Autor: munte.cz

Obřadně sáhl pod podhlavník ve svém pelechu a vytáhl propocené tričko. Byla to, jak také jinak, inteligentní textilie značky Moira, poznávací znamení českých horských turistů. Odvádí pot z pokožky, rychle schne, a proto nenechá horala ve vlhku nastydnout. Vyrobená je z polypropylenových vláken o unikátním průřezu pětilaločnaté hvězdy. Geniální práce českých vynálezců a zlatých ruček dělnic za pletacími stroji. Má vlastně jen jednu nevýhodu, o které by se dalo pomlčet. Po pár dnech v horách páchne tak, že odpuzuje i vlky.

Jenže i outdoorová móda se mění a horalové v poslední době tuhle i další syntetické textilie odkládají. Vracejí se k přírodnímu vláknu a zejména si oblíbili vlnu z ovce plemene merino. Je to jemnovlnné plemeno a utkaná vlákna jsou silná jen 18–25 mikrometrů, což znamená, že nekoušou. (I slabší povahy údajně kouše vlna až od 28 mikrometrů.) Díky speciální struktuře vlněného vlákna hřeje i v tenké vrstvě, jak to aspoň říkají prodavači v outdoorových obchodech. A i když je ze třetiny nasáklá vodou, stále zahřívá, tvrdí dále. Je prodyšná. A hlavně, funguje přirozeně antibakteriálně, takže nemá tendenci páchnout.

„Uvrhlo nás to do starostí a trápení,“ vypráví dál bělovlasý pastevec. „Vlci jsou tak blízko, že ve spánku slyšíme jejich dech. A noc co noc odnesou jednu naši ovečku. A také naše ovce chřadnou. Zoufají si, že nemají vlnu merino. Úplně jim to zruinovalo sebevědomí,“ hlubokou vráskou jak brázdou sjela slza. Starý muž ji obřadně setřel posledním zachovaným trikem z polypropylenu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].