0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Společnost22. 5. 20112 minuty

Jak vznikne láhev

Karim Rashid je nejznámější americký designér. K tomu říká: „Problém s tím, když jste nejslavnější průmyslový designér celé Ameriky, je, že jste pořád o dost méně slavný než někdo, koho vyhodili minulý týden ze SuperStar.“ Snaží se na tom ovšem pracovat, jeho studio chrlí desítky nových produktů každý rok. Designuje jak pro luxusní firmy, tak i předměty masové spotřeby. Karim Rashid se narodil v Egyptě, žije v New Yorku a má za ženu Srbku. Karim Rashid chodí oblečený nejraději do růžové. K tomu říká: „Lidé se usmívají, když mě vidí.“ Karim Rashid letos navrhl plnitelnou láhev na vodu s uhlíkovým filtrem zvanou Bobble Bottle, která se právě začíná nosit.

Reklama

Až potud fakta. Teď však začíná spekulace. Karim Rashid se jednoho dne procházel po New Yorku. Měl na sobě svůj nejoblíbenější růžový oblek, doplněný o růžové sportovní polobotky. Den se ale nedařil. Vysypala se mu slánka do míchaných vajec a zapalovačem si ožehl ofinu. Vzpomněl si, co k tomu jednou novinářům říkal: „Banální objekty se musí dělat lepší, aby lidé pochopili, k čemu je dobrý design.“ Překvapilo ho, že na něco tak chytrého přišel. Když si však chtěl myšlenku poznamenat, zjistil, že mu do kapsičky u saka vytekla propiska.

Rozmrzelý Rashid pokračoval dál po osmé ulici. Náhle však na něj z nejvyššího, tak asi dvacátého, patra dopadla plastová láhev. Měl štěstí, že se prve zdržel pár vteřin s tou propisovačkou. Láhev tak spadla asi tak pět centimetrů před jeho špičky. Vyděsil se při představě, že ji mohl mít na hlavě, zaklel a nakopl ji ze všech sil. Dnes ale nebyl jeho den, a tak si při tom nehezky zdeformoval svou parádní růžovou botu.

A pak ho to napadlo. Kdyby se láhve daly plnit znovu, neházeli by je lidé z oken rovnou na ulici. Stačil mu jediný pohled na polobotku s vchlípenou špicí. Ano, nová láhev bude také zaoblená. A tak vznikla Bobble Bottle. Výrobci téhle nové láhve to ovšem povídají trochu jinak, takže teď už zase čistá fakta. Na produkci PET lahví se ročně spotřebuje 1,5 milionu barelů nafty. Proto je lepší si koupit jednu láhev a tu si plnit celý rok. Karim Rashid k tomu říká: „A nemusí být zrovna růžová.“


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].