Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Bez peněz

Nerušte komando ČEZ

Na tahu je Romanova firma

Týden po zveřejnění elektrikářského výcviku ČEZ se zdá, že vášně utichají. Šéf oddělení odhalující černé odběry elektřiny Martin Vaniš byl dočasně odstaven do zákulisí a vedení firmy neopomnělo připomenout, že jednotka má už řadu měsíců nové a „civilnější“ oblečení. (Rozuměj že se zaměstnanci z NTZ vzdali černých uniforem a reflexních vest s nápisem „POLICIE“.) Co ale bude dál?

Zatím to vypadá, že firma samotná se k žádným dalším opatřením nechystá. „Když tento útvar nebude existovat, tak se zvýší ceny elektřiny,“ pokrčil naposledy na tiskové konferenci rameny šéf ČEZ Martin Roman. Jenže tohle jednoduché „buď a nebo“ prostě nefunguje. Firma své komando z Oddělení netechnických ztrát (NTZ), jak se zásahovka oficiálně jmenuje, skutečně rušit nemusí. To ale rozhodně neznamená, že případ NTZ spadne pod stůl.

Kromě toho, že firma nikoli dočasně, ale natrvalo odstaví šéfa NTZ Vaniše a další konkrétní zaměstnance, kteří jsou aktuálně u soudu obvinění z vydírání, měla by zveřejnit také videozáznamy ze všech svých zákroků z uplynulých let. Aktuálně ČEZ slibuje odkrýt jen „vybranou část“, což pro vyvrácení podezření z vyděračských praktik zaměstnanců NTZ rozhodně nestačí.

Video by mělo být i nadále klíčovou pomůckou – firma nutně musí dokumentovat nejen samotné odhalení černé přípojky, ale i následné dohadování s majitelem domu o tom, jak se věc bude dále řešit. Na videozáznamech, které má veřejnost k dispozici, je zatím vidět pouze samotný zákrok a finální podpis přiznání. To, co se dělo mezitím, na videu chybí. Příběhy, které zatím probublaly na veřejnost, přitom hovoří o divokém licitování ve smyslu „podepiš přiznání a zaplať dvě stě tisíc, nebo zapírej a u soudu ti dokážeme desetinásobek“.

V tuto chvíli má ČEZ ještě šanci dokázat, že právo je i na jeho straně a situace není tak divoká, jak se v tuto chvíli může zdát. Samotná existence NTZ skutečně nemusí být zásadním problémem. Jiné české distribuční firmy sice podobný tým nemají, v zahraničí ale není až takovou výjimkou a co je horší, tuhle špinavou práci někdy zajišťují najaté agentury. Je pravděpodobné, že v jejich případě by kontrola a prokazování vyděračských praktiky byly ještě o stupeň obtížnější.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].