Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Bez peněz

Benda, Sobotka a Hašek, tak to je ta naše (ČSSD)

Zlý muž ze severu a kmotr dcerky Jiřího Paroubka Petr Benda včera bez problémů ustál pozici ve straně. Očekávané hlasování o jeho odvolání z postu lídra severočeské ČSSD se nakonec vůbec nekonalo. A nedojde ani na kontrolu černých duší, které dnes zřejmě drží Bendu nad vodou. Vydrží nad vodou i ČSSD?

Ta páteční scénka vypovídá o regionální politice v Česku víc, než jakákoli analýza. „To jsou mí přátelé, mám v kraji tisíce přátel,“ směje se opálený svalovec v růžovém tričku a směřuje davy dělníků a teenagerů do přilehlé hospody. Uvnitř probíhá nábor nových členů sociální demokracie. Za podpis členství a zvednutí ruky na dohodnuté body se platí tři stovky, pivko a bašta je pro politické nováčky zdarma. Kdo by přece jen váhal, může se svézt v limuzíně.

Ten obrázek známe – podobně (také v Severních Čechách) lanařil fantom „Velrybář“ nové členy do ODS. Účelové nábory hlasů manipulujících s podporou stranických špiček končí většinou stovkami černých duší, které v politice už nikdo neuvidí.

Otázka zní, zda jde skutečně o normál, který má i v povolební náladě šanci na přežití. Novináři se dnes o podezřelé nábory intenzivně zajímají, samotné strany (včetně ČSSD) slibovaly v průběhu předvolební kampaně černé duše jednou pro vždy vyřešit. A co je možná nejdůležitější, sám zřejmý patron severočeské akce Petr Benda byl voliči „vykroužkován“ mimo parlamentní lavice.

Je neuvěřitelné, že se Benda (prostřednictvím svého agilního asistenta v růžovém - Tomáše Horáčka) pustil do náborové akce tak krátce po volbách a s takovou vulgární otevřeností. Fakt, že nepočítal s přítomností novinářů svědčí o představě jeho vlastní moci a nedotknutelnosti.

Špatná zpráva zní, že ta se ale po včerejšku bohužel částečně potvrzuje. Bendův odpůrce Foldyna navrhoval kontrolu všech severočeských členů strany marně. Kmotrovi příznivci návrh s přehledem zablokovali. Možná ještě není konec – děčínský poslanec slibuje předat celou záležitost k řešení do Prahy. Kdokoli, kdo v tuto chvíli uvažuje o další kariéře na předsednickém postu strany, by měl severočeský podnět každopádně co nejdříve a co nejviditelněji řešit.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].