0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Audit Jana Macháčka13. 10. 20084 minuty

Znárodňování bez ideologie

Každodenní glosa o politice a ekonomice [image id="120824790"]Češi obviňují západní Evropu z inklinace k socialismu a populistickému chování.

Astronaut

Je jaksi příznačné, jak je český politický diskurs ve vztahu k finanční krizi poznamenán zápecnictvím, nabubřelostí a infantilně ideologickým a dogmatickým viděním světa. Asi příliš nepřekvapí, že Češi obviňují západní Evropu z inklinace k socialismu a populistickému chování. To už je taková tradice, prezident Václav Klaus takto mluví vlastně od té doby, co ho známe a v základních obrysech to po něm papouškuje valná většina této vlády. Teď nastává posun: Češi nyní začali z koketerie se socialismem a populismem obviňovat doslova celý svět.

Vezměme si postoj ministra financí Kalouska: ten se zostra pustil do všech zemí, které začaly občanům nabízet stoprocentní pojištění vkladů. Za normálních okolností by byla Kalouskova kritika „postupu Západu“ naprosto oprávněná. Také v této rubrice jsem asi deset dní starý irský nápad i německou koketerii s plnou garancí vkladů kritizoval, především pak proto, že vlády slibují něco, co při „celoplošném útoku“ na banky prostě nedokážou splnit. Jenže svět financí se mění každou hodinu a dnes – ani v pátek kdy ministr Kalousek mluvil ve Washingtonu - už to nebyl ten samý svět jako před týdnem. V tuto chvíli už stoprocentní pojištění vkladů nabízí i „konec světa“, tedy Austrálie a Nový Zéland.

↓ INZERCE

Desítky světových vlád si takto nepočínají z jakéhosi „plezíru.“ Svět je v tuto chvíli prostě zmítán panikou. Centrální banky mají k dispozici spoustu nástrojů, ale panika je povahy psychologické a nevypočítatelné a s panikou centrální banky samy bojovat prostě neumějí. Zajímavý úvodník přineslo nové číslo časopisu Time. Opět tu máme jedno „přírodní“ přirovnání: lidé smeteni povodňovou nebo přílivovou vlnou se většinou snaží plavat k nejbližšímu břehu. I když je to proti proudu. Zdá se jim to asi bezpečnější než nechat se unášet proudem neznámo kam. Jenže plavání proti proudu je vyčerpá. A i když je ke břehu blízko, utopí se. Když to převedeme do řeči finačního světa, znamená to plavání proti proudu rychlý prodej akcií nebo výběr úspor a ten pomyslný břeh finanční hotovost.

Vlády, instituce i akademická sféra dosti pyšně doufaly, že svět se naučil paniku ovládat, ale nyní vidíme, že nikoliv. Možná si toho na českém ministerstvu financí nevšimli, ale na washingtonském setkání G-8 i MMF a Světové banky se mluvilo o tom, že zcela vážne hrozí „úplný rozpad světového finančního systému.“ Vlády, které slibují garantovat všechny vklady, sledují jediné: chtějí zastavit paniku. Nepochybně jde o opatření dočasné, ale asi by nebylo nejmoudřejší to právě v tuto chvíli říkat nahlas. Mimochodem: vlády mnoha evropských zemí slibují i „horší a nebezpečnější“ věci. Ať už z hlediska „správné“ tržní ideologie nebo z pohledu splnitelnosti. Například budou garantovat i všechny mezibankovní úvěry.

Podobné je to s myšlenkou znárodňovat banky. Jen úplný blázen si myslí, že je to pro kohokoli, kdo to navrhuje, jakýsi cíl nebo dlouhodobé řešení. Nikdo si nemyslí, že banky mají být státní a nikdo si nepředstavuje, že mají nějaké centrální komise rozhodovat o tom, kam půjdou úvěry. Opět jde pouze a jenom o psychologii a o pokus postavit se nadvládě nedůvěry a paniky. Když banky přestávají plnit svou společenskou úlohu, musí ji zajistit stát. Jakmile to jen trochu půjde, budou zprivatizované banky opět prodány do soukromých rukou.

Ministr financí Miroslav Kalousek také vysvětll, že za současnou finanční krizí stojí levicové programy na podporu nájemního bydlení pro nižší příjmové skupiny.

To je zajímavé. Americký mainstream se shoduje v tom, že úloha těchto politik a programů je spíše postranní. Jak by ministr Kalousek asi vysvětlil, že každému sotva plnoletému nabízely americké banky spoustu kreditních karet? Jak souvisí s levicovou politikou tzv.sekuritizace (proces, kdy se z úvěru stává cenný papír) nebo složité finanční deriváty? Jak s tím souvisí neřiditelná a živelná touha po větších odměnách a krátkodobých ziscích? Kdo může za to, že Amerika přestala spořit? A kdo je zodpovědný za obrovský americký rozpočtový schodek? Je to snad americká levice?

Ještě štěstí, že má ten zpitomělý svět po ruce Čechy, ty srdnaté libertariány z ráje trhu, aby se od nich mohl poučit.

Čtvrteční audit: Mimoběžná debata a daně

Středeční audit: Prezidentův úzký koridor


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].